Když britská královna Alžběta II. (96) poprvé za 59 let vynechala slavnostní zahájení v parlamentu a kvůli problémům s pohyblivostí ji musel nahradit princ Charles (73), vyvolalo to v jejích poddaných velké obavy o její zdraví. Přesto však neodolala a v neděli večer se přišla podívat na jezdecké představení uspořádané v rámci oslav 70 let od jejího nástupu na trůn. Právě jízdě na koních se vladařka věnovala již od dětství, a donedávna se ještě na koni i sama projížděla, než ji zdravotní omezení o tento její oblíbený koníček připravila. 

Nejdéle vládnoucí panovnice dorazila na místo ve svém Range Roveru, ve kterém ji doprovázel její nejmladší syn princ Edward (58). Na sobě měla modré, působivě vyšívané šaty doplněné stejně barevným svetříkem a přes ramena přehozený šedý pléd. Svůj outfit doplnila perlami kolem krku a perlami v podobě náušnic. Celkově působila velmi čile, a to i přesto, že si při chůzi musela vypomáhat hůlkou, která původně patřila jejímu zesnulému manželovi princi Philipovi (†99). Po svém příchodu na první z velkých akcí k oslavám jubilea po právu sklidila ovace vestoje.

Na přehlídce s názvem Gallop Trough History mohla vidět vystoupení více než 500 koní a na 1000 umělců. Oslava pod širým nebem se konala na pozemcích královského hradu Windsor. Jednotlivá čísla připomínala významné okamžiky britské historie a dějin Společenství (Commonwealth). Akce se účastnila i řada známých osobností, například herec Tom Cruise (59) nebo herečka Helen Mirrenová (76), která se díky královně pyšní titulem „dame“.

Cruise, hvězda blockbusteru Top Gun (a také jeho pokračovaní nazvané Maverick, které bude co nevidět v našich kinech), pěl na adresu královny samá superlativa. „To, co dokázala, je historické. Potkala prezidenty, světové vůdce, lidi ze všech společenských vrstev. Nejen Američané, ale celý svět zná její důstojnost, oddanost a laskavost. To je to, co jsem k ní vždy cítil. Za posledních 70 let zastávala mimořádné postavení ve společnosti i v historii,“ citoval jej britský deník Daily Mail.

VIDEO: Zdravotní potíže a duševní poruchy, které pronásledují královské rodiny 

Video
délka: 03:28.76
Video se připravuje ...

Zdravotní potíže a duševní poruchy, které pronásledují královské rodiny Videohub

Nedělní vystoupení bylo součástí vícedenního programu. Královna se ho zúčastnila již v pátek, kdy se objevila na veřejnosti poprvé po dvou měsících. To se ale nechala na místo dovézt autem a koně sledovala z pohodlí a bezpečí vozu. Z auta přes okénko také hovořila i s některými přítomnými. Původně měla přitom sledovat i závod jednoho ze svých koní, to ale na poslední chvíli zrušila. Tentokrát se aktivně zapojila do dění a užívala si každou minutu.

Fotogalerie
59 fotografií