Dne 31. srpna 1997 se v pařížském tunelu odehrála děsivá autonehoda. Nikdo v následujících vteřinách netušil, že v hrozivě sešrotovaném autě bojuje o život nejobdivovanější žena světa.

O identitě pasažérů neměl tehdy ponětí ani lékař Frederic Mailliez, který si všiml hustého dýmu z tunelu a zajel se podívat na místo nehody. „Kolem vraku auta nikdo nebyl. Uvnitř jsme našli dvě mrtvé a dvě těžce zraněné osoby. Rychle jsem posoudil situaci a vrátil se do auta pro vybavení,“ rozpovídal se lékař v podcastu listu Daily Mail.

„Sebral jsem ambuvak, vstoupil jsem do sešrotovaného mercedesu a snažil se pomoct mladé ženě. Seděla na zemi v zadní části auta. Byla nadpozemsky krásná a obličej měla nedotčený. Nekrvácela, ale byla téměř v bezvědomí a měla potíže s dýcháním,“ vysvětloval Maillez. Okamžitě zahájil resuscitaci.

Záhy ho obklopilo hejno fotografů, což lékař přisuzoval pouhé fascinaci z nehody. Maillez se Dianu snažil utěšovat francouzsky, načež mu jeden z postávajících mužů oznámil, že „ta mladá žena mluví anglicky“, aniž by mu prozradil, komu vlastně zachraňuje život.

Na místě nehody se objevil neuniformovaný policista, který Dianu okamžitě poznal. Krátce po něm přijeli k vraku dva hasičské vozy s hasičem Xavierem Gourmelonem, který princeznu z nabouraného auta musel vystříhávat ven. Byl to právě on, kdo zaslechl její poslední slova.

„Ach můj bože, co se to děje?“ zeptala se prý Lady Di těsně předtím, než ztratila vědomí. „Byla rozrušená, uklidňoval jsem ji, pak upadla do kómatu. Vytáhli jsme ji z auta a dali na invalidní vozík. Doktor řekl, že má zástavu srdce, a oživil ji,“ popisoval nehodu hasič.

Teprve v nemocnici zjistili, jak závažná zranění si navenek nepošramocená Diana z tragické nehody odnesla. Princezně se utrhl obal srdce a orgán se posunul do pravé strany hrudníku. Měla také protrženou plicní tepnu i osrdečník a vnitřně krvácela. I přes veškerou snahu doktorů zachránit manželce prince Charlese (73) život, byla ve 3:57 ráno prohlášena za mrtvou. Podle pozdějšího vyšetřování mohla Diana z nehody vyváznout s lehkými zraněními. Stačilo se připoutat.

VIDEO: 50 věcí v životě princezny Diany, které nás fascinují dodnes

Video
délka: 04:15.02
Video se připravuje ...

50 věcí v životě princezny Diany, které nás fascinují dodnes Profimedia

Fotogalerie
78 fotografií