Jakmile deník The Sun do světa vypustil video, na kterém královna Alžběta II. hajluje, Buckinghamský palác rozjel vyšetřování. Dvorní vyšetřovatelé hledají pachatele, který pobuřující film, který měl zůstat hluboko pod krabicemi v královském archivu, mohl ukrást.

Podle zdroje Daily Mailu stopy zatím vedou k zaměstnancům královského archivu. Ti nejspíš film ukradli nebo zkopírovali a prodali do novin. Podle jednoho z „dvořanů“ neměl palác vůbec tušení, že film existuje. Zkontrolovali jsme všechny archivy a nikdo o záznamu nevěděl, řekl DailyMailu.

Právník královské rodiny se také zabývá otázkami, kdo stál za kamerou a zda by se k nahrávce tudíž mohla vztahovat autorská práva. „Je pravděpodobně, že film natáčel královnin otec,“ řekl zaměstnanec paláce DailyMailu. „Takže zde není žádná otázka ohledně autorských práv,“ dodal.

„Je jasné, že se jedná o rodinné video a ten, kdo na nahrávce chybí, je Bertie, Vévoda z Yorku. Takže to on stál za kamerou,“ řekl královský historik Christopher Wilson.

Film, který tolik pobouřil svět, pochází z léta roku 1933. Královská rodina trávila prázdniny v sídle v Birkhallu. Ve videu tehdy sedmiletá britská královna Alžběta II. je se svou rodinou na zahradě. Spolu s tříletou sestrou Margaret pochoduje zahradou a předvádí nacistický pozdrav. S děvčátky je tam i jejich matka Alžběta a strýc Eduard VIII., který je pozdravu učí.

Eduard VIII. byl znám svými sympatiemi k nacistické ideologii. Starší bratr Alžbětina otce abdikoval v roce 1936, hlavně kvůli své lásce k rozvedené Američance Wallis Simpson. S ní také trávil líbánky v Rakousku jako Hitlerův ctěný host. Po vypuknutí druhé světové války byl se svou ženou „uklizen“ na Bahamské ostrovy.

Zveřejněné video vyvolalo ve světě bouři nevole. Mnozí z diváků reagovali s hrůzou a film komentovali tak, že královna byla příliš mladá na to, aby věděla, co pozdrav znamená.

Byla to doba před druhou světovou válkou. Nikdo nemohl vědět nic o nacistickém chování. Zcela vytržené z kontextu, zní jeden z komentářů, který kritizuje uveřejnění videa.

Bylo jí 7. Opravdu chcete soudit lidi podle toho, co dělali, když jim bylo 7? píše další člověk v diskusi.

Respektovaný vojenský historik James Holland řekl The Sun: Nemyslím si, že v roce 1930 nebo 40 bylo v Británii dítě, které by neprovádělo nacistický pozdrav jen tak z legrace. Jen to ukazuje, že královská rodina jsou jako obyčejní lidí, dodal.

O poslední skandál spojující britskou královskou rodinu s nacismem se zasloužil v roce 2005 Princ Harry. Ten byl vyfotografován s drinkem a cigaretou, oblečený do nacistické uniformy. S takovým převlekem přišel na maškarní party ve Wiltshire. Za incident se později omluvil.

 

Fotogalerie
8 fotografií