V této zemi pozvaní hosté včetně mnohých tvůrců etiketu zhusta ignorují a nepřijatelně ležérními casual outfity význam jedinečné chvíle sráží, představované dílo, na němž nechali kus srdce, spoustu času a energie, jimi znevažují.

Slavnostní premiéra tragikomedie Teroristka scénáristy a režiséra Radka Bajgara, jenž napsal hlavní představitelce Ivě Janžurové roli učitelky na penzi na míru, dala potěšitelně na vědomí, že se poměry pomalu a jistě mění. Zejména herci a herečky přestávají být (byť někdy se stylistickými chybami) kultivovanost postrádajícími vidláky.

 

Táňa Vilhelmová: Podání s přešlapy

Táňa Vilhelmová: Podání s přešlapy

Koncept outfitu je dobrý, slušivá smetanová barva nahrává eleganci i něžnosti. Do hlubokých záhybů v pase naskládaná a do malé vlečky přecházející sukně by ale zasloužila jiný vršek, než je krajkový top s přiznanou podprsenkou. Podložení předního dílu či spodní košilka by udělaly více parády. Zlaté doplňky nezaslouží výtku, kožešinový, jako společenské paleto sloužící kabátek by neměl mít sportovní zip.

Známka: 2

 

Iva Janžurová a Martin Hofmann: Tuzemský standard

Iva Janžurová a Martin Hofmann: Tuzemský standard

Legendární herečka zvolila ke svému věku civilně společenské, jejímu typu barevností lichotící šaty a k nim vesměs ladící doplňky. Její herecký kolega, jenž ztvárňuje další z hlavních rolí, zvolil ležérnější styling klasiky v podobě černého, rozhalenou bílou košilí doprovozeného obleku. Na nohou ale měl mít společenské polobotky typu oxfordek, nikoli mokasíny s karé špičkou.

Známka: 2-

Pavel Liška: Přílišný civil

Pavel Liška: Přílišný civil

Světle antracitové džíny, ve valérech holubičí šedi se odehrávající nepodšívkované casual sako s měkkou bavlněnou košilí plus kvalitní kotníčkové boty spolu s poctivým koženým řemenem představují stylově čistý, ve své podstatě nadčasový městský outfit, jenž by sklidil plný počet hvězd. Jenže zde šlo o slavnostní premiéru, kde neformálně vyhlížející sako nestačí.

Známka: 3-

 

Jana Plodková: Skvělá volba
 

Jana Plodková: Skvělá volba

Držitelka Českého lva za hlavní ženskou roli ve filmu Protektor vždy dress code ctí a na rozdíl od jiných neřeší, zda bude v grupě rádoby bohémských ignorantů tuzemské scény bizarně čnít. Smetanová róba, jež je příkladem romantiky držené kultivovaným purismem na uzdě, nemá chybu. Zlaté doplňky, kabelka z plíšků připomínající období návrhářské tvorby Paca Rabanne, jsou rovněž bezchybně zvolené.

Známka: 1

 

Kristína Svarinská: Snaha jistě, ale…

Kristína Svarinská: Snaha jistě, ale…

Režisér a scenárista Radek Bajgar obsadil do své Teroristky i tuto mladou, ve své zemi populární slovenskou herečku. Opalizující šaty s vysokými na boky sahajícími rozparky a hlubokými průstřihy na dlouhých rukávech zřejmě pochází z dílny snaživého návrháře, který má k dokonalosti ještě daleko. Opasek z pružné gumy nevyznívá kupodivu lacině a je zajímavým akcentem, k němuž se kabelka ani sandálky stylově nehodí.

Známka: 3

 

Radim Schwab: Marná kreativita

Radim Schwab: Marná kreativita

Antracitové džíny, k nim kabaretu hodná košile s flitrovou náprsenkou a motýlkem. Dobré, leč robustní boty a děsivá fúze sametového, smokingovými klopami opatřeného společenského saka s baseball čepicí… Taktéž nepochopitelný akcent slunečních brýlí v kapsičce. Snaha operního a muzikálového zpěváka o jedinečný outfit, zřejmě pro něj v ranku Creative Black Tie, měla velmi tristní výsledek.

Známka: 5