Tento módní komentář píši ve chvíli, kdy finále České Miss (opět v pražském Hudebním divadle Karlín) startuje. Fotografové začínají posílat snímky z příchodů tzv. populárních, ze společenských rubrik známých tváří do redakce. Jsem zvědavá jaké kreace se letos během večera, na after party předvedou (velkou módní policii přinese Blesk cz. v průběhu neděle). Kolik krásek bude exhibovat ve vypůjčených kreacích luxusních světových značek a kolik oblékne modely české oděvní scény, kde se občas za návrhářky považují tvůrkyně kvalit a vkusu provinční švadleny. O toaletách společenské smetánky nemluvě.

Nepochybuji o tom, že filmovou cenou Oscar za výkon ve filmu Horalka ověnčená herečka, dnes už devětasedmdesátiletý sex symbol stříbrného plátna, Sophia Loren oslní. Ona totiž patří ke glamour ženám, které mají šarm i v rakvi. Ne nejsem brutální, já tím jen v jisté metafoře skládám madam Loren poklonu. Bez ohledu na to, že se řadí k světově slavným seniorům, jež mají dodat soutěži České Miss atraktivní kosmopolitní glanc.

Lze předpokládat (opravdu to píši na počátku, i když vy tento módní komentář budete číst, až ceremoniál skončí) že přijde i Dagmar Havlová, která se České Miss zúčastnila i s exprezidentem Václavem Havlem a totéž dělala, dělá i po jeho úmrtí. Těžko říci, zda ji typ těchto soutěží licitujících s tzv. americkým snem přitahuje, anebo je to spíš povinnost vůči mecenáši, miliardáři Zdeňku Bakalovi, jež stojí za hradčanskou Knihovnou Václava Havla a je manželem licenci na Českou Miss vlastnící, ji pořádají Michaely Maláčové.

Jisté je, že v Hudebním divadle Karlín nebude chybět ani skvadra významných podnikatelů, lidí ze světa módy, šéfredaktorů novin, některých módních magazínů. A hlavně maso modelek. Zástup bývalých královen krásy, včetně těch druhých, třetích s titulem vicemiss…  Sympatické Xeně Michaele Maláčové, matce čtyř dětí se záviděníhodnou figurou, která se sama v roce 1991 stala Československou Miss, se zkrátka účast neodmítá.

Kdo tedy při příchodu zabodoval, kdo selhal?