Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Hudební ceny Grammy očima Iny T.: Domina, motorkářka ani chodící herbář nezabodovaly!

/
 • Ina T. hodnotí Grammy.
  22. března 2021 ● 05:25

  Širokým publikem popkultury vzývané pozlátko se i letos odráželo v mosazných gramofonech cen Grammy, rozdávaných pod otevřeným nebem pandemii navzdory. Předávání chyběli fanoušci i jistá lehkost, zato se hojně mluvilo o ukončení rasové diskriminace a sexismu. Celý večer ovládly ženy v čele s Beyonce, která se s osmadvaceti cenami stala nejúspěšnější umělkyní historie. Ač dámy sklízely mnohá ocenění, svými róbami letos na červeném běhounu neomamovaly. Veškerou pozornost na sebe totiž strhnul Harry Styles, zdatně bojující s genderovým diktátem i omezeností pánského šatníku fialovým boa.

 • 1.

  Beyonce v úboru dominy 3

  Vítězka hned několika cen pro večer zvolila koženou róbu z popela zrozené značky Schiaparelli. Ramena i dekolt vystavující střih kopíruje útlý pas a řasení vyzdvihuje žensky tvarované boky. Detail v podobě vysokých rukavic se zlatými nehty představuje dada přístup, který je pro značku od počátku založení typický stejně jako humor a nadsázka. Přesto mě kombinace výstřihu, mini délky, rukavic a materiálu s charakterem vinylu tolik evokující dominu nepřesvědčuje. Celek totiž postrádá svižnost a rafinovanost a místo toho zavání předvídatelnou erotikou.

 • 2.

  Harry Styles: Boa jako nadsázka kýče i genderu 1

  V rovině tradičního, mainstreamem okleštěného vnímání módy působí svými modely jako zjevení. Zpěvák oblékající feminně působící kusy oblečení dráždí mixem ženského a mužského světa. Přesto podotýkám, to je přesně to, co aktuální zkostnatělá pánská móda potřebuje. Nejde totiž o přejímání ženských kousků oblečení, ale naopak o návrat k tomu, co dříve náleželo i mužům. Krajky, výšivky, perlové náušnice i podpatky byly záležitostí obou pohlaví. A nevidím důvod, proč by muži, z jejichž šatníku běžně čerpáme, měli být v módě omezováni. Kombinace svetru s hlubokým výstřihem, zvonových kalhot, podpatků a boa, které na Grammy oblékl, je pak skvělou reminiscencí na Davida Bowieho, v jehož šlépějích v boření genderových tabu Styles úspěšně kráčí.

 • 3.

  Dua Lipa: Styl chytré horákyně je pasé 4

  Body doplněné o průhlednou síť pokrytou krystaly je tisíckrát viděnou hrou na oblečenou/neoblečenou, které nepomáhají ani nevhodně umístěné průstřihy na bocích i vůči transparentnosti nadbytečný, k rozkroku sahající rozparek. Živůtek v podobě jiskřivého motýla přecházejícího do špagetových ramínek připomíná nevkusné Butterfly modely, jež před dvaceti lety nosila Mariah Carrey,  a jediné, co zaslouží chválu, je make-up a vlasy ve stylu legendární Cher. Nakolik zpěvačka jen plní představy o popové hvězdě, jež má využívat své nahoty k sebepropagaci, je k zamyšlení.

 • 4.

  Taylor Swift: Něžná nota unavuje 2-

  Majitelka Grammy za album Folklore, oblékla v duchu jeho názvu tylové, květinami pošité, do půli stehen sahající mini šaty Oscar De La Renta v hodnotě 200 000,-. Naturelu večera odpovídají, neboť červený koberec snese mnohé. Přesto mi chodící herbář evokující róba připomíná klišé spojení něžných květin a dívčího pelu gradující v bezbřehou notu romantiky. V obličeji, ať už díky ofině či líčení sotva poznatelná zpěvačka měla i lepší módní volby.

 • 5.

  Doja Cat: Opeřená motorkářka 5

  Na kombinaci nekombinovatelného postavená róba pojí koženou bundu se zipy, nahrazující klasický živůtek, a neonově zeleným rajčím peřím bohatě zdobenou sukni. Šaty od značky Roberto Cavalli svým výstřihem pod pupík kráčí cestou lemovanou lascivností a prosté nahoty k cíli nejzákladnějších pudů. Tady nejde o extravaganci, ta totiž musí nutně obsahovat kreativitu a vkus, což jsou položky, které nahotu afektovaně servírující model nabídnout nemůže.

 • 6.

  Billie Eilish: S přesahem, avšak provedení pokulhává 3

  Teprve devatenáctiletá zpěvačka nechce být hodnocena za své tělo, nýbrž za svoji práci, pročež volí over-size modely, jež veškeré křivky úspěšně skrývají. Cením si směru, kterého se drží a kterým odmítá sexualizaci žen, ač je na ní svět popkultury postaven. Přesto mě komplet Gucci nenadchl svým mdlým potiskem květin připomínajícím oblečení důchodkyň. Módní rebelie má být zábavná a nekonvenční, ale zarputilá kompletace designu jednotlivých prvků aka maskování před nepřítelem unyle nudí.

Články odjinud

Dnešní horoskopy