Českou kulturní scénu velmi bolestivě zasáhla zpráva o skonu Jiřího Hromady. Známý český herec, dabér, gay aktivista, politik, v letech 1991 - 2006 prezident celostátní organizace českého gay a lesbického hnutí, 2007 - 2010 šéf poradců ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové a poradce ministra Michaela Kocába... je po smrti.

Zprávu o jeho skonu zveřejnil v úterý 15. října na svém facebooku herec Radek Fejt. „Jiříku…! pro TOLIK lidí jsi toho TOLIK udělal! Nezapomeneme! Jiří Hromada 14.6.1958 - 14.10.2024,“ vzkázal kolegovi na onen svět a prozradil tak, že Hromada zemřel v pondělí. Podle informací Blesku naposledy vydechl v LDN v Nemocnici Na Františku. Tam byl tam umístěn po vážné mozkové příhodě.

Jiří Hromada řadu let vedl Hereckou asociaci (HA) od roku 2011, ve funkci vystřídal Václava Postráneckého. V květnu 2017 však na svůj post rezignoval. „Vážné zdravotní problémy mu neumožňují naplno vykonávat činnosti spojené s těmito funkcemi,“ vysvětlila za něj tehdy tajemnice HA Martina Němečková.

Často šokoval rovněž velkými váhovými výkyvy. Například v roce 2011 vážil neuvěřitelných 185 kilogramů, o tři roky později se na veřejnosti objevil k nepoznání pohublý - shodil na 95 kg. Údajně na doporučení lékařů, kteří ho varovali, že je pro něj tloušťka nebezpečná. V roce 2017 se ale kila vrátila a herec opět přibral. Vysvětloval to tím, že si prošel „opravdu těžkým obdobím několika operací“. O jaké operace šlo, či jestli byl v ohrožení života, ale prozradit nechtěl.

Video
Video se připravuje ...

Jiří Hromada: Nesvadba na mě hrál gaye! Potěšil mě tím! Hana Höschlová, Aleš Brunclík

Jiří Hromada se narodil 14. června 1958 v Chomutově. Ještě před studiem DAMU začínal v amatérských chomutovských divadlech, třeba Na rynku nebo činoherního Divadelního souboru Karel Čapek. V rámci studentských představení poté vystupoval v divadle DISK. Po studiu získal stálé angažmá v pražském Divadle E. F. Buriana, kde účinkoval deset sezón v letech (1981 - 1991). Tehdy dostal Cenu Českého literárního fondu. Od sametové revoluce pak působil i ve vedení divadla.

Po uzavření Divadla E. F. Buriana Jiří Hromada (vlivem svého angažmá v gay a lesbickém hnutí) omezil divadelní činnost na záskoky (například v pražském Divadle Rokoko) a věnoval se dabingu (9000 dabingových rolí a komentářů k dokumentům) a rozhlasu (1000 rolí ve hrách a literárních pořadech. Stal se šéfredaktorem kulturně společenského časopisu pro gay a lesbickou komunitu SOHO revue, pracoval  jako šéfredaktor měsíčníku Parlament, ředitel nakladatelského domu Orbis a šéfredaktor měsíčníku Gayčko.

Od roku 2001 byl hercem na volné noze, aby se mohl věnovat právě svému boji za práva homosexuálů. Za svou angažovanost dostal řadu ocenění: v roce 2008 obdržel cenu portálu Colour Planet za mimořádný přínos pro LGBT minoritu, v roce 2019 získal Cenu Prague Pride za celoživotní přínos pro LGBT komunitu. Tehdy získal titul Maršál.

Pokoušel se rovněž o politickou kariéru, několikrát kandidoval za Stranu zelených. V říjnu 2018 se dostal do zastupitelstva Prahy 1 a Hromada byl jmenován do Komise kultury Prahy 1. V roce 2019 z něj starosta Prahy 4 nechal udělat poradce pro oblast kultury a divadel.

Fotogalerie
34 fotografií