„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

Záplavy ve střední Evropě a Rumunsku si vyžádaly již nejméně 22 obětí. Během dneška se povodňové vlny začaly přesouvat na dolní úseky jednotlivých toků, nárůst hladin očekávají mimo jiné polská Vratislav či německé Drážďany. V rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy začíná voda opadat, situace je tam ale podle místních úřadů nadále dramatická. Hladina Dunaje v Bratislavě v noci na dnešek kulminovala na úrovni 9,7 metru.

V oblastech, které postihly povodně, začaly dnes působit mobilní týmy úřadu práce. Pomáhají s vyřizováním mimořádných okamžitých dávek. Vedení úřadů je vyslalo na Frýdlantsko, Broumovsko, do Jeseníku, Benešova nad Černou, Nivnice, Zahnašovic, Količína, Korolup, Luže a Králík. ČTK o tom informoval mluvčí Úřadu práce ČR Martin Bušo. Místa a způsob práce mobilní týmy koordinují s krizovými štáby a radnicemi.
„Mobilní týmy se nám osvědčily již během tornáda na jižní Moravě. Dnešní rozsah katastrofy je ale daleko větší. Týmy jsme operativně aktivovali už o víkendu, a to ve všech regionech Česka. Lidem v nejvíce postižených oblastech dokážeme vyřídit administrativu, a tím pádem poskytnout nezbytnou pomoc rychle, řádově během několika desítek minut,“ uvedl generální ředitel úřadu práce Daniel Krištof.

Program ministerstva pro místní rozvoj (MMR) pro řešení dopadů živelních pohrom zvýší svou kapacitu z 200 na 800 milionů korun. Mohou je čerpat obce a kraje na obnovu majetku poškozeného povodní, jako jsou školy, budovy, komunikace nebo mosty. MMR o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.
Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) ani navýšená částka na opravy ale samosprávám nebude stačit na pokrytí škod, a bude proto s vládními kolegy hledat další formy financování pro podpůrné programy. Kvůli nutnosti rychlého řešení situace po povodních se zjednoduší některé postupy pro opravy, demolice a terénní úpravy.