„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…

Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.

Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži. 

Extrémní deště a povodně v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Refresh
10:45
17. 9. 2024

V Široké Nivě na Bruntálsku voda při povodních strhla několik domů. Další jsou poškozené. Přesné počty představitelé obce zjišťují. Zničené jsou téměř všechny mosty. ČTK to řekl starosta Tomáš Spáčil (Pro obec 2022). Voda v obci řádila velkou silou po 27 letech. Rozsah současné povodně je ale podle starosty výrazně větší než v roce 1997.

Voda ničila majetky v částech Skrbovice, Pocheň a ve spodní části Široké Nivy. Ušetřeny byly jen domy v horní části obce. Ta nyní není schopna se sama vlastními silami ze zkázy dostat. „Potřebujeme pomoc armády,“ řekl Spáčil.

10:44
17. 9. 2024

Město České Budějovice od dnešního rána začalo odstraňovat protipovodňové bariéry ze silnic a cyklostezek, aby nebránily běžnému provozu. Ostatní, které provoz nekomplikují, demontují později. Zároveň město nabízí lidem zdarma zapůjčení vysoušečů, informovala mluvčí radnice Jitka Brůha Welzlová.

„Pro tyto situace platí, že nejúčinnější je přirozené větrání. Pokud to situace neumožňuje a použití vysoušečů je nutné, dovolujeme si připomenout, že při jejich zapnutí musí být v místnosti uzavřená okna, dveře, případně další prostory, kudy proudí vzduch, aby byla zajištěna jejich účinnost. Používají se pouze ve vlhkých místnostech, při vzedmuté hladině vody nemají žádný efekt,“ řekl náměstek českobudějovické primátorky Lubomír Bureš (ODS).

10:44
17. 9. 2024

Povodňová situace v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy se začíná uklidňovat, voda na řadě míst opadá, řekla hejtmanka. Na odhad škod je zatím brzy.