„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

Prozatím nejsou podle hlavní hygieničky Barbory Mackové informace o tom, že by povodeň poškodila některou z vodáren dodávající vodu do velké oblasti nebo měla dopad na kvalitu dodávané vody. Řekla to dnes před polednem ČTK, Českému rozhlasu a České televizi. Přesto by podle ní měli lidé vodu z kohoutku, pokud jim teče, před pitím převařit. Místo vody z vlastních studní by měli využívat balenou nebo z dovezených cisteren.
„V této chvíli nemáme informace, že by byl někde nějaký problém,“ uvedla. Zatím podle ní v žádném kraji nezaznamenali ani vyšší výskyt některého z infekčních onemocnění. „Ale samozřejmě v rámci zkušeností s povodněmi se mohou objevit infekce, ať už je to leptospiróza, nebo třeba žloutenka typu A,“ řekla. Dodala, že také začíná sezona respiračních nemocí.

Nynější záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ekonomické ztráty až za miliardy eur, myslí si analytici. Na přesnější odhady je podle nich brzy, protože v některých oblastech voda ještě nekulminovala. Ratingová agentura Morningstar DBRS v pondělí odhadla, že ztráty se budou pohybovat od několika stovek milionů do více než jedné miliardy eur (více než 25 miliard Kč).
Viceprezident oddělení globálního ratingu pojištění a penzí ve společnosti Morningstar DBRS Mario De Cicco agentuře Reuters sdělil, že pojistné ztráty v České republice budou vyšší než v Polsku, protože v Česku je pojištění častější.
Podle společnosti Gallagher Re, která se specializuje na zajišťovací trh, je ale na konkrétní odhady brzy. V některých oblastech totiž v pondělí stále pršelo a hladiny řek ještě nedosáhly kulminace. I tak se ale dá předpokládat, že ekonomické ztráty půjdou do miliard eur.

Minimálně 95 milionů korun lidé dosud poslali do sbírek, které na pomoc lidem postiženým nynějšími záplavami v Česku zorganizovaly nevládní organizace. Více než polovinu uvedené částky k dnešku vybrala organizace Člověka v tísni a téměř 20 milionů Charita ČR. Vyplynulo to ze zjištění ČTK.