„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

Jesenicko nebo Frýdlantsko, které zároveň patří k nejvíce znevýhodněným regionům, utrpí pravděpodobně po povodních také největší škody. Na síti X to dnes uvedl prezident Petr Pavel. Nápravy škod po celé republice budou vyžadovat nejen pomoc státu, pojišťoven, ale všech, míní. Požádal občany o podporu těch, kteří se dostanou v těchto dnech do mimořádně složité situace.
„Nejjednodušší formou pomoci je pomoc finanční. Cest je mnoho, od příspěvku zavedeným charitativním a neziskovým organizacím, přes účty jednotlivých obcí, až po příspěvek potravinovým bankám. Pokud můžete, pomozte těm, kteří se v těchto dnech dostanou do mimořádně složité situace,“ uvedl Pavel a sdílel odkaz na web své manželky Evy, na kterém jsou k nalezení možnosti pomoci.

Ve Středočeském kraji jsou podle hejtmanky Petry Peckové omezeny nebo zcela uzavřeny tyto silnice:
- V okolí Bakova nad Jizerou:
III/27922 u obce Loukov - zaplavení Jizerou
II/276 Bakov nad Jizerou - Malá Bělá - zaplavení Jizerou - Mělnicko: III/00910 u obce Kly
- Českobrodsko: III/1133 u Českého Brodu z důvodu nebezpečí pádu stromů
- Mladoboleslavsko: silnici č. II/275 v úseku křižovatka II/610-Horky nad Jizerou - zaplavení Jizerou

„Z Karlových Varů odjel povodňový záchranný odřad do Moravskoslezského kraje. Další skupina hasičů odjela pomáhat do Olomouckého kraje,“ tweetují hasiči Karlovarského kraje, který jediný se nepotýká s povodněmi.
„Do Olomouce směřují dronaři k posílení kapacit dohledu,“ upřesňuje Hasičský záchranný sbor ČR. „Pro moravskoslezský sbor je určena skupina 32 hasičů především lezců a vodních záchranářů s technikou.“