„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

V pohotovosti je i jednotka dobrovolných hasičů Prahy 1, která podle svého mluvčího Davida Šimoníka z pověření městské části v pátek zajistí úklid všech objektů, jako jsou restaurační zahrádky z vltavských náplavek. „Hasiči zkontrolují také řádné zajištění stavenišť, stavebních strojů a materiálů, které se nachází blízko Vltavy,“ uvedl mluvčí. Dodal, že již před uzavřením vrat na Čertovce bude od pátečních 09:00 vyhlášen odvoz lodí z Vltavy do chráněných doků.

Extrémní lijáky, na které se střední Evropa připravuje, jsou důsledkem mimořádné meteorologické konstelace, v jejímž středu je nezvykle teplé Středozemní moře. Dnes to agentuře APA řekl meteorolog Leopold Haimberger.
„Ze severní Itálie se do Polska přesunuje mocná oblast nízkého tlaku. Je to velmi pomalé a relativně veliké,“ řekl. Níže je napájena z moří, která jsou nyní o tři až pět stupňů teplejší, než je běžné. Vlhkost níže čerpá nejen ze Středozemního moře, ale také z Černého moře a z Baltu.
Běžně jsou tyto níže z Itálie výrazně prostorově omezenější. „Tato níže skutečně odvádí vzduch z Černého moře velkým obloukem do Polska, na Slovensko a k nám (do Rakouska),“ vysvětlil Haimberger, který působí v Meteorologickém a geofyzikálním institutu Vídeňské univerzity. Do níže proniká současně i vzduch z Baltu a Středomoří.
Takové stavy počasí nejsou samy o sobě nové, s pokračujícími klimatickými změnami však stoupá jejich pravděpodobnost, a to právě kvůli vysokým teplotám moří v pozdním létě.

Povodně čekají i na Slovensku
Na Slovensku v souvislosti s očekávaným vydatným deštěm hrozí záplavy hlavně v povodí řeky Moravy na západě země, zvýší se ale také hladina Dunaje. Úřady v některých kritických úsecích instalují mobilní protipovodňové bariéry a doporučí preventivní evakuaci lidí z ohrožených oblastí v případě zhoršení situace. To by mohlo nastat o víkendu a trvat tři dny. V pohotovosti je také jeden z útvarů slovenské armády. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu řekli ministři životního prostředí, vnitra a zástupce hasičů. Slovenští meteorologové pro část západního Slovenska zvýšili výstrahu před deštěm na nejvyšší stupeň.
„Situace nyní vypadá relativně klidně, ale to se rychle změní. Nyní řekou Morava protéká 30 metrů krychlových vody za sekundu, za několik dnů to bude podle našich odhadů 1400 metrů krychlových. Pokud to dosáhne 1500, tak se Morava vyleje,“ varoval ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Podle něj 80 kilometrů dlouhý slovenský úsek Moravy nelze zajistit proti rozvodnění například pomocí pytlů s pískem.