„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

Kvůli extrémním srážkám je ve vodních dílech všech povodí v České republice prostor pro 751 milionů kubíků vody. Po dnešním zasedání Ústřední povodňové komise v Praze to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V hlavním městě se podle něj uzavřou protipovodňová vrata na Čertovce, počítá se i s dalšími opatřeními na náplavkách a zastavením plavby na dolní trati vltavské vodní cesty.
V Povodí Vltavy je podle Výborného aktuálně volný prostor pro 297 milionů kubíků vody. „Tady chci také připomenout, že jsme dnes operativně navýšili mimořádný odtok z vodního děla Orlík, v tuto chvíli z Orlíku odtéká zhruba 220 kubíků za sekundu,“ řekl Výborný.
V Povodí Labe je podle něj volný necelý milion kubíků, v Povodí Odry pak 120 milionů kubíků. „V případě Povodí Ohře přesto, že to se zdá být nejméně ohrožené, tak i tam provádíme preventivní opatření na vodních dílech Skalka, Jesenice, Nechranice, Chřipská a Stráž pod Ralskem v rozsahu asi 85 milionů kubíků,“ uvedl dále ministr. V Povodí Moravy podle něj volný prostor činí 155 milionů kubíků. „Částečně jsme schopni zachytit povodňovou vlnu z Vysočiny, která poteče na město Brno na vodním díle Vír,“ řekl Výborný.

Praha zavře v pátek kvůli hrozbě povodně vrata na Čertovce. Na Rohanském ostrově bude automatická pytlovačka písku, úřad vyzval zrušit akce u vody.
Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v souvislosti s hrozícími povodněmi zmínil po jednání protipovodňové komise Prahy, že hasiči vyčistili vrata na Čertovce, aby je Praha mohla dnes večer uzavřít. „Zatím platí, že co napršelo, země vsákla. Kvůli zhoršenému výhledu počasí jsou připraveni dobrovolní hasiči, kteří plní pytle s pískem, dále jsme do metropole dovezli zásoby zdravotnických a komunikačních potřeb. Pokud by voda vystoupala, což lze očekávat z pátku na sobotu, tak v sobotu by se dostala na úrovni Karlova mostu o 60 cm výše,“ popsal pražský primátor. Podle něj jsou v Praze nejohroženější místa Nebušické údolí a Chuchle, kde hrozí rozlití řeky. „Ochranu v podobě pytlových staveb a pevných hrazení, kdy jsme schopni vytvořit třímetrovou zeď, bychom v případě potřeby měli nachystanou zítra a stavět bychom začali během večera,“ doplnil Svoboda. Dodal také, že Zoo Praha přijala opatření a přestěhovala zvířata, která by byla případnou povodní ohrožena, do horních částí zahrady.

„Počasí, které k nám právě přichází a pravděpodobně bude mít velké dopady na majetky, potažmo zdraví a životy lidí, je nestandardní v tom, že se nám tady střetává přehřátý, velmi vlhký vzduch z Jaderského moře, které v letošním létě dosahovalo rekordních teplot, a zároveň od severu jde výduch studeného arktického vzduchu, který tradičně zůstával kolem pólu - nicméně takzvané tryskové proudění se nabouralo a už nefunguje jako dřív, takovéto úniky chladného vzduchu jsou častější,“ vysvětlil pro Blesk Zprávy Tomáš Jungwirth Březovský, vedoucí Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky. „Že se to teď střetává zrovna někde nad územím Česka, vede k tomu, že ten velmi vlhký vzduch se z velké části na poměrně malém území vyprší, a to samozřejmě vytváří podmínky pro takhle extrémní meteorologickou situaci, která může kulminovat až nějakými destruktivními povodněmi.“
Dlouhodobě pozorované klimatické vzorce přestávají fungovat. „Vstupují do toho častější extrémy a souvisí to samozřejmě prostě i s celkovým oteplováním těchto zeměpisných šířek. Standardně bychom toto považovali za jev, který nastává třeba jednou za stovky let, ale najednou zjišťujeme, že se nám to děje podezřele častěji,“ dodal Jungwirth Březovský.