Když Česká televize ve středu představovala svůj podzimní program, o rušení nejsledovanějšího publicistického pořadu nepadlo ani půl slova. Včera před polednem ale z Kavčích hor mířil do médií šokující e-mail: „Česká televize nebude od podzimu vysílat pořad 168 hodin. Dohodl se na tom generální ředitel Jan Souček s vedením divize Zpravodajství a publicistiky a divize Programu.“

A basta! Nedělní večery bez Nory Fridrichové! „Je mi moc líto, že 168 hodin končí, dozvěděla jsem se to včera (ve středu – pozn.) a nečekala jsem to,“ zněla první reakce moderátorky. „Jsem vděčná, že jsem se na nich mohla celých 18 let podílet.“

Poslední kapka

Že mohlo jít o rychlé rozhodnutí, může naznačovat zdůvodnění generálního ředitele Jana Součka (50). „K finálnímu rozhodnutí ukončit výrobu pořadu 168 hodin přispělo i dění z posledních dnů, které se pořadu bohužel také týká a které nepoškozuje jen pořad samotný, ale nestaví do dobrého světla ani Českou televizi,“ napsal ředitel v prohlášení.

Děním posledních dnů samozřejmě mínil zveřejňování konverzací a sexistických narážek mezi Fridrichovou a jejím bývalým kolegou z pořadu Reportéři ČT Markem Wollnerem (57), v němž oba na střídačku hledají své dno.

Video
Video se připravuje ...

Moderátorka 168 hodin Fridrichová: Proč by Zárubu nejraději vyměnila? Reinischova,Kristl

Redakční spory

Fridrichová se také mohla z prohlášení televize dozvědět, že se její pořad „v průběhu let formou zpracování i obsahem odchýlil od původního formátu zpravodajsko-publicistického pořadu, který mapuje dění v uplynulém týdnu.“ To připomíná, že pořad opakovaně kritizovala Rada ČT, dokonce opakovaně konstatovala porušování Kodexu ČT.

„Přípravu pořadu 168 hodin provázely i stále častější vnitroredakční spory o obsah a zpracování reportáží,“ uvedl ředitel zpravodajství a publicistiky Petr Mrzena (49). „O těch nic nevím a podle mě nebyly,“ reagovala Fridrichová. „Šlapali jsme na kuří oka mocným, padni komu padni. Byly tlaky a byly by i dál, s tím jsme ale uměli žít. Že pořad skončil, nás moc mrzí. Děkujeme vám za přízeň,“ rozloučila se.

Jarní krize

Fridrichová a její tým byly pod tlakem už od jara, mj. kvůli reportáži s maminkou jedné z obětí prosincové střelby na pražské filozofické fakultě, která odporovala Kodexu ČT. „V případě této reportáže vedení redakce obšírně diskutovalo s Norou Fridrichovou a týmem pořadu zejména otázky spojené s etikou přístupu k příbuzným obětí podobných činů,“ napsala tehdy Blesku mluvčí ČT Vendula Krejčová.

Kubala čekají schůzky

Nejvíce teď rozhodnutí vedení ČT řeší šéfredaktor zpravodajství Michal Kubal (47). Nyní ho čekají schůzky jak s Fridrichovou, tak s dalšími členy jejího týmu. „Delší dobu pracujeme na vývoji nových formátů, které doplní a obohatí dosavadní nabídku publicistických pořadů ve vysílání ČT. Při jejich přípravě počítáme i s podílem tvůrců dosud zapojených do výroby jiných publicistických relací včetně 168 hodin,“ napsal Kubal.

Reakce z branže

ROBERT ZÁRUBA (56), šéfkomentátor redakce sportu ČT a partner Fridrichové

„Česká televize končí pořad, který se neděli co neděli držel v top 10 sledovanosti napříč televizemi. Žádná jiná publicistika tohle nevydržela tak dlouho. Nepřísluší mi komentovat důvody... A to je v tomto případě moc dobře.“

SVĚTLANA WITOWSKÁ (51), moderátorka podcastu Spotlight

„Bylo by fajn, kdyby ČT srozumitelně vysvětlila, proč ruší 168 hodin. Mně to jasné je, stejně jako to, že i když to udělá politikům radost, jejich práce to fakt není. Na to je ČT ještě pořád odolnou institucí, kde je spousta skvělých novinářů, kteří by si to nenechali líbit.“

MARTINA VRBOVÁ HYNKOVÁ (52), moderátorka Sama doma

„Mrzí mě, že pořad 168 hodin končí, bude mi na obrazovce ČT chybět. Díky, Noro, za tvoji profesionalitu během všech těch let, co se pořad vysílal a ty jsi ho moderovala.“

Fotogalerie
37 fotografií