Ošklivá nemoc očí, při které se postupně slepne, se bohužel nedá léčit. „Mám makulární degeneraci, věci už poznávám především po hmatu,“ svěřila Aha! sestra Hanky Zagorové Evelyn Bečvaříková. Bývalá hydrometeoroložka tak bojuje s větrnými mlýny, stejně jako tomu bylo v posledních letech života režisérů Miloše Formana (†86) nebo Václava Vorlíčka (†88). Těm nemoc úplně znemožnila jakoukoli práci. Makulární degenerace totiž způsobuje centrální ztrátu zraku.

„Centrální vidění je to, co vidíte před sebou, když se díváte dopředu. Já před sebou vidím velkou černou tečku a s tím se nedá pracovat,“ komentoval svou chorobu před lety otráveně dvěma Oscary ověnčený Forman.

Kvůli zdravotním problémům Evelyn také vůbec nikam nechodí. „Ztrácím zrak a to je opravdu špatné,“ konstatuje a smutně dodává: „Dokážu si akorát dojít do obchodu a nakoupit to, co rozeznám po hmatu. A lepší už to nebude, akorát tak horší. Tahle nemoc se nedá léčit.“

Video
Video se připravuje ...

Hana Zagorová (†75): Její velká vítězství a nejtěžší životní zkoušky Videohub

Na Vyšehrad musí!

Když potřebuje něco víc, než je nákup, pomůže syn Honza (50) a jeho děti, kteří se o Evelyn vzorně starají. „Ještě že je mám,“ svěřuje se. Zrak bohužel není jediné, s čím se Hančina sestra potýká. Velké problémy má i se zády.

Proto je pro ni zcela nemožné, aby se v prosinci objevila v pražské Lucerně, kde se konečně odehraje Pocta Haně Zagorové. „Moc ráda bych tam byla, ale vážně už to nezvládám. Nevidím, a sedět taky nevydržím. Jsem ráda, že jsem se mohla se synovou pomocí zúčastnit aspoň v kostele zádušní mše za Hanku. Tam jsem být ale musela!“ říká rozhodně.

A stejně tak prý musí na Vyšehrad, až se tam Hančina urna bude ukládat k poslednímu odpočinku. „Hanku má doma Štefan a ten určí, kdy to bude, anebo nebude. Samozřejmě, že to bude dohadovat i se mnou, takže budu mít čas se tu cestu pořádně dopředu připravit,“ doplňuje Evelyn.

Makulární degenerace

Onemocnění nezpůsobuje úplnou slepotu. Makulární degenerace může za ztrátu centrálního zraku. Periferní vidění, tedy to, co člověk vidí do stran, zůstává nezměněno.

Fotogalerie
50 fotografií