Zakladatel a dlouholetý prezident festivalu Fero Fenič v pondělí 10. října uvedl, že společnost provozující filmový festival Febiofest jej už nesmí dále pořádat. Do svého vlastnictví získal známý režisér zpátky ochranné známky Febiofestu a hledá nového vlastníka, který by mohl v pořádání filmové přehlídky v Praze pokračovat. Současně odstoupil z funkce čestného prezidenta festivalu, kterou vykonával od roku 2012 poté, co se pořádání Febiofestu vzdal.

„Ochranné známky (domény) Febiofest a Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, které se mi podařilo znovu získat zpět do svého vlastnictví, nesmí bez mého souhlasu užívat žádná třetí osoba. Společnosti, která MFF Praha – Febiofest dosud provozovala, tímto zároveň končí právo MFF Praha – Febiofest pořádat dál,“ uvedl režisér. 

A důvody, které vedly Feniče, jenž stojí za řadou známých televizních projektů, například GEN, Česká soda či Cestománie, k tomuto zásadnímu rozhodnutí? Společnost ředitele festivalu Kamila Spáčila, která Febiofest v předchozích letech organizovala, ji podle Feniče dovedla až k insolvenci. Zakladatel této akce, jíž se vždy účastní celá řada tuzemských i zahraničních celebrit, se proto rozhodl k poměrně radikálnímu řešení.

Video
Video se připravuje ...

Prezident Febiofestu Fero Fenič: Bojím se, že festival se nedočká konce. Markéta Reinischová, Lukáš Červený

Fenič rovněž uvedl, že se jubilejní 30. ročník chystaný na duben příštího roku neuskuteční. A další dění okolo slavného festivalu?

Varianty jsou jenom dvě. Buď se mu do budoucna podaří najít subjekt, který by festival převzal a pokračoval v tradici, anebo festival definitivně skončí. „Nemám už v mém věku dost sil a energie, abych to znovu převzal, ale hledám všechny způsoby, jak Febiofest, moje dítě, zachránit, aby mohl žít dál,“ dodal Fenič smutně.

Fotogalerie
87 fotografií