Než se Vladimír Ráž při natáčení slavné Pyšné princezny v roce 1952 zamiloval do kolegyně Aleny Vránové (89), byl ženatý právě s Alexandrou. Ta byla zvyklá na příval přízně divaček ke svému manželovi, jenže tohle už byla bouře.

Utekla do Norska

Rozvod herečku dost sebral. „Tušila jsem, že nezůstane jen můj, ale přišlo to dost brzo,“ posteskla si Myšková. Když se jí naskytla možnost odjet na zkušenou divadelní výměnu do Norska, neodmítla. Pak přišla nabídka, aby se stala hostujícím pedagogem budoucích norských herců. Přijala, v Praze ji uvolnili, ale když si chtěla pobyt znovu prodloužit, už musela porušit zákon. Z jejího odchodu se tak stala emigrace.

Pořád na cestách

Momentálně je jubilantka v Česku. Navštívil ji s kyticí i Ondřej Kepka (52), aby jí předal čestné členství v Herecké asociaci a také vyzpovídal pro rozhlasový pořad Mikrofórum. „Zřejmě ji při životě drží zájem o všechno dění v divadle, v kultuře,“ prozradil prezident Herecké asociace. „Paní Myšková sleduje politiku, společenské události všeho druhu a neustále cestuje letadlem mezi Norskem a Českou republikou,“ dodal Kepka s obdivem.

Učila i Preisse se Štěpničkou

Alexandra, které všichni říkají Saša, působila po studiích na státní konzervatoři nejdéle v Městských divadlech pražských. Zde zůstala 20 let. Natočila i několik filmů. V roce 1961 začala učit na DAMU a mezi její žáky patřili např. Viktor Preiss (75) a Jiří Štěpnička (75).

Vyznamenal ji norský král

V Norsku se Alexandra proslavila. Mimo jiné obdržela medaili od samotného norského krále.

Přišli o syna

V roce 1951 potkala Vladimíra a Sašu tragédie. Zemřel jim druhý, tehdy půlroční syn David. Šlo zřejmě o náhlé úmrtí kojence. Prvorozený syn Martin (na snímku) pracoval celý život jako počítačový expert. Po otci prý zdědil lásku ke kulinářství a cestování.

VIDEO: Dcera Aleny Vránové: Před smrtí prosila mámu o pomoc!

Video
délka: 02:18.13
Video se připravuje ...

Zemřela dcera Aleny Vránové: Před smrtí prosila mámu o pomoc! David Malík, Michaela Remešová

Fotogalerie
13 fotografií