Jak trávíte Vánoce?

„Dřív se ve Vietnamu neslavily. Až posledních pár let je to trend, ale jsou hodně komerční. V Čechách, i když už lidé nejsou tolik věřící, se pořád vztahují k nějaké tradici, k náboženství, k Ježíškovi. Ve Vietnamu vládne americký trend. Slaví se tam Halloween, Valentýn a na Vánoce tam přijde Santa Claus.“

U nás žijete od pěti let. Ani tady jste svátky nedrželi?

„Když jsme byli malí, tak je rodiče neiniciovali. Jak jsme trošku povyrostli, už jsme si je zajišťovali sami. Rodičům jsme třeba předváděli pašijové hry ve vietnamštině! (směje se) Je pravda, že Čechy jsou naše dětství. Ale nedržím se striktně tradic. Spíš mi jde o atmosféru, o to, aby člověk byl s těmi lidmi, se kterými chce být a trávil čas hezky.“

A co dárky?

„Na ty z domova nejsme zvyklí, nejsou pro mě důležité. Jednou k tomu nechci vést ani své děti, tedy až je budu mít.“

Ale Vánoce vás u nás neminou. Co třeba pečení cukroví?

„Tak při tom trpím úplnou fobií! Mám problém v tom, že nejsem schopna dodržet recept. Ráda tvořím, improvizuju, ale pečení je o přesném postupu a odměřování, takže to mě odrazuje.“

A kapr?

„Toho mám ráda. Zrovna Vietnamci kapra jedí po celý rok. Naopak Češi ho dělají jenom na Vánoce a v trojobalu. Kapr není nejvoňavější ryba a pro mě je to nejhorší způsob, jak ho připravit. Já s oblibou dělám kapra na zeleném čaji.“

Jak?

 

„Jednoduše, v malém hrnci. Dolů dám plátky špeku, aby se ryba nepřipekla. No a pak to zasypu sušeným vietnamským zeleným čajem. Přidá se zázvor, galangal (pozn. bylinka zvaná též alpinie, užívá se zázvorovitý kořen), vše se zalije pivem, okoření se to. Pivo se postupně odpaří a ryba se začne smažit na tuku. Čaj z kapra vytáhne odér bahna a je díky tomu výborný!“

To je vietnamský recept?

„Ano, ale trochu jsem si ho tím pivem vylepšila! (směje se)
Ve Vietnamu se nedělá typické vánoční jídlo, tento recept nemají spojen s Vánocemi. Ale u nás slavíme nový lunární asijský rok Tet a k tomu máme speciální pokrm.“

Povídejte.

„Jmenuje se Banh trung. Jde o takový rýžový balíček. Uvnitř je nádivka z masa a fazolí, lepkavá rýže, vše se balí do banánových listů a vaří dvanáct hodin. Potom je rýže zelená, listy pustí barvu. Dřív to byl dávný symbol země a znovuzrození. Svátek je pohyblivý, slaví se na první úplněk v roce, od konce ledna do začátku února.“

Co vás po Vánocích čeká?

„Stále točím Ordinaci, už osm let. To bych nikdy nečekala. Nejdřív mě tam totiž angažovali jen na tlumočení, až potom mi nabídli roli. Tím se mi otevřel nový svět, já o herecké kariéře neuvažovala. Brala jsem to jako brigádu. Myslela jsem si, že si něco vydělám a půjdu dál. Byla jsem tehdy hodně stydlivá, bála se a odmítala všechny osobní linky. Teď už to vidím jinak, její život by se mohl rozvinout.“

Nedávno jste se objevila i v divadle.

„Ano a poprvé! Ondřej Sokol mi nabídl roli ve hře Linda Vista, kterou režíroval v Činoherním klubu. Hraju tam mladou potetovanou »čičinu«, která je hodně od rány a mám hodně vtipnou roli.“

Proč se v divadle ocitáte až teď?

„S mým původem je v Čechách těžký prorazit. I když ve světě je tendence, aby byla obsazována různá etnika, u nás ne. Je tady určitý stereotyp zobrazovat Vietnamce jen jako večerkáře, pěstitele marihuany či mafiány. Myslím si, že to tak ve skutečnosti není a film by měl odrážet realitu. Takže bych si moc přála, aby se to zlomilo, dokud ještě můžu hrát mladší role a ne staré večerkářky.“ (směje se) 

Kdo je Ha Thanh?

Narodila se v Hanoji, když jí byly necelé čtyři, maminka odjela pracovat do Čech, prodávala na stánku. Ha Thanh zůstala s tátou, který holdoval alkoholu, nezažívala veselé dětství. V necelých pěti letech za mámou přijeli. „Dost se spolu hádali, jeden měl pod polštářem bouchačku, druhý nůž, já spala mezi,“ vzpomínala herečka. U nás už zůstali, ale neustále se stěhovali.

Nakonec se rozvedli, podobný model čekal i Ha Thanh. Vdala se v šestadvaceti za Čecha, světelného designéra Martina Špetlíka, spolu rozjeli kavárnu. Manželství skončilo o tři roky později. Dnes má přítele a potomkovi by se nebránila.

Původně ale Ha Thanh vystudovala scénografii? Navrhovala kostýmy do oper, nyní se ale rozhodla práci dočasně přerušit a věnovat se herectví a kavárně.

Její recept: Kapr na zeleném čaji

Potřebujeme:

  • 80 g uzeného špeku
  • 2 lžičky zeleného vietnamského sypaného čaje
  • 4 filety z kapra
  • 2 cm zázvoru
  • 2 cm galangalu
  • 2 stonky citronové trávy
  • 2 čerstvé chilli papričky
  • 4 stroužky česneku
  • 1 světlé pivo
  • 2 lžíce rybí omáčky
  • sůl a pepř
  • med
  • 2 jarní cibulky
  • 1 svazek čerstvého koriandru
  • uvařená rýže

Postup:

Špek nakrájíme na tenké plátky a vyložíme jimi dno malého hrnce. Zasypeme lžičkou zeleného sypaného vietnamského čaje. Na to položíme filety z kapra bez šupin a opět zasypeme čajem. Zázvor a galangal nakrájíme na tenké plátky a proložíme jimi plátky kapra. Zasypeme je nasekanou citronovou trávou, chilli papričkami a plátky česneku. Připravíme si zálivku z vody a piva (půl napůl) tak, aby byl kapr do dvou třetin zalitý.

Přidáme dvě lžíce rybí omáčky, osolíme a opepříme a můžete dosladit medem. Kapra zalijeme omáčkou a vaříme asi 5 minut bez pokličky, pak ho otočíme. Až se voda vypaří, přiklopíme hrnec pokličkou a necháme dojít. Nakonec kapra zasypeme nasekanou jarní cibulkou, koriandrem a servírujeme s jasmínovou rýží.

VIDEO: Dana Morávková o Ordinaci: Je to jako s chlapem, který vás odkopne a nevíte proč!

Video
Video se připravuje ...

Dana Morávková o Ordinaci: Je to jako s chlapem, který vás odkopne a nevíte proč! Markéta Reinischová

Fotogalerie
77 fotografií