Ačkoli druhou světovou válku přežila ve zdraví, z jejích společenských důsledků na její život se už nikdy nevzpamatovala. Lída Baarová (†86) dodnes patří mezi nejslavnější české „kolaboranty“, vina jí ale nikdy prokázána nebyla. 

Narodila se jako Ludmila Babková, podle rodinného přítele, spisovatele Jindřicha Šimona Baara, si pak zvolila umělecký pseudonym. Krásná česká herečka se k filmu dostala v takzvané zlaté éře. Proslavila se už ve 20. letech a to nejen v Československu, ale i v zahraničí. Natáčela v Německu, v Itálii či ve Španělsku.

Pak ale přišla válka a poměry v Evropě se značně změnily. Film byl pro nacistickou propagandu velmi důležitý a kdokoli se chtěl ještě někdy objevit před kamerou, nebo se jakkoli jinak podílet na filmovém průmyslu, ten byl najednou pod drobnohledem. 

Zamilovaný Goebbels

Mladá kráska k sobě navíc přitahovala pozornosti ještě o něco víc. „Goebbels se do Lídy šíleně zamiloval, ztratil hlavu. Dokonce jsem četl v odposleších Goebbelsových telefonátů, kdy Lídě říkal, že našel na mapě nějaký tichomořský ostrov, kde by mohli žít jako Adam s Evou,“ uvedl autor knihy Prokletí Lídy Baarové Stanislav Motl pro Český rozhlas

Baarová sama tvrdila, že v otázce zájmu ze strany ministra propagandy Goebbelse (†47) neměla tak úplně na výběr. Pozornosti brzy přerostly v naléhání a herečka prý nevěděla, jak z toho ven. „Zájem pana ministra o mne se však projevoval víc a víc různými pozváními, květinami k premiérám. Na všechny moje premiéry chodil, kruh se kolem mne stále více a více svíral. Bránila jsem se…, ale neubránila,“ uvedla Baarová ve vyšetřovacím protokolu v rámci poválečného šetření. 

O Goebbelsově lásce k Baarové se nakonec dozvěděl sám Hitler, a to přímo od Goebbelsovy manželky. Ten nakonec ministrovi milenku zakázal. Baarová odjela natáčet do Itálie, po vylodění Spojenců na Sicílii v červenci 1943 se ale vrátila opět do Prahy a na konci války utekla do Bavorska. 

Vinu jí nikdy neprokázali

Následovalo vyslýchání americkou zpravodajskou službou CIC pro podezření z kolaborace a herečka dokonce skončila na nervové klinice v Mnichově. Nakonec Baarová skončila na více než 1,5 roku ve vazbě, v prosinci roku 1946 byla ale propuštěna. 

„Nebylo prokázáno, že se obviněná Lída Baarová dopustila udavačství, ani že podporovala nacismus spoluprací s gestapem nebo SD. Její styky s Goebbelsem a Hitlerem nespadají do doby zvýšeného ohrožení republiky. Pokud se stýkala s význačnými německými osobnostmi v době okupace, šlo o to, aby jí bylo umožněno hraní ve filmu,“ zdůvodnil tehdy rozhodnutí veřejný žalobce. 

Sestra spáchala sebevraždu

Ačkoli ji rozhodnutí soudu nakonec očistilo, návrat domů nebyl nic hezkého. Její matka zemřela na infarkt v důsledku poválečného výslechu a sestra, taktéž herečka, Zorka Janů (†24) spáchala sebevraždu. Nechtěli ji totiž vpustit do divadla, protože byla sestrou Baarové. 

Špatná pověst pak slavné herečce vydržela až do konce života. Velké role už nikdy nedostala a po prodělaném potratu se jí už nikdy nepodařilo ani otěhotnět. Nakonec zemřela v rakouském Salzburgu. 

VIDEO: Lesk o Lídě Baarové: Nenávist, zášť, láska a chvála na p

remiéře diváckého hitu!

Video
Video se připravuje ...

Lesk o Lídě Baarové: Nenávist, zášť, láska a chvála na premiéře diváckého hitu! Redakce Blesk TV

Fotogalerie
87 fotografií