Je k sobě příliš kritická. Nedávno ČT reprízovala seriál Dobrá čtvrť, kde Preissová představuje profesorku na střední škole. „Zaujal mě scénář,“ přiznává Jana, proč tehdy přemohla svou nechuť a režisérovi Karlu Smyczkovi (71) nakonec kývla. „V tom základu mi role byla podobná. Jsem člověk plachý a nespolečenský. I když to k mé profesi nejde, je to prostě tak,“ svěřila se herečka.

Byly prý chvíle, kdy své postavě naprosto rozuměla. Třeba v otázce líčení a kosmetiky. „Maminka mi říkala: Prosím tě, trochu se přišmrcni, když někam jdeš. Marně,“ usmívá se Jana. Nikdy si nepomáhala šminkami, její půvab je naprosto přirozený. Bohužel stejně tak k ní patří její zábrany, kvůli nimž si ji neužíváme na obrazovce tak, jak bychom chtěli.

„Já jsem si ani se syny, ani s vnučkou Viktorkou nehrála. Zaopatřila jsem je, položila bych za ně život, ale nejsem schopná si něco vymýšlet a předstírat. V tom je skvělý můj muž Viktor. Má neuvěřitelnou fantazii,“ pochválila svého životního partnera.

Na rozdíl od kamer divadla Jana Preissová miluje. „Na jevišti je to úžasné, za tři hodiny ze sebe vytěsníte vše, co vás trápí. Zapomenete i na bolavý žlučník,“ říká herečka spokojeně.

VIDEO: Legendární Jana Preissová: Proč jsem měla filmovou pauzu?

Video
délka: 01:34.72

Legendární Jana Preissová: Proč jsem měla filmovou pauzu? Veronika Kuželková

Fotogalerie
34 fotografií