Do roku 2017 byla ještě v naprostém pořádku. Dokonce ani nikdy nebrala prášky a léčila se sama. „Všechno odstartovala bolest hlavy. Tohle byl ale tak šílený stav, že jsem musela vyhledat odbornou pomoc. Verdikt zněl: skřípnutí nervu mezi krčním obratlem a lebkou. Dostala jsem léky, které to měly uvolnit, jenže nefungovaly. Krk jsem sice měla jako z gumy, ale bolesti nepřestávaly...“ popsala herečka. Těsně před představením v Divadle v Dlouhé jí zničehonic ochrnula půlka jazyka a nemohla skoro mluvit. A tak se dostala do pražské střešovické nemocnice. „Tam mi diagnostikovali chemodektom, nádor na nervu. Ale pořád nebyla jasná příčina,“ prozradila v rozhovoru pro Vlastu.

Revers a odlet

K nepochopení celé rodiny ale podepsala revers a v Praze si pronajala byt, v němž se léčila sama s psychosomatičkou. „Když jsem po dvou týdnech samoty a psychického čištění přijela k rodičům, ze dne na den mi ochrnula tvář. A hned vzápětí konečně přišly výsledky. Verdikt lékařů zněl: rakovina lymfatického systému,“ šokovala Dvořáková výčtem toho, co ji potkalo. V Českých Budějovicích pak podstoupila čtyři cykly chemoterapie plus bioléčbu. Po půl roce, těsně před pátým cyklem chemoterapie, ale podepsala papíry, že za svůj zdravotní stav nese zodpovědnost sama, a s léčbou skončila. „Za pár týdnů jsem se pak setkala s jednou ženou, která mi vyprávěla o Indii a ájurvédských masážích. Zarezonovalo to ve mně, a tak jsem tam odletěla,“ prozradila herečka s tím, že tam každý den podstupovala dvouhodinové ájurvédské masáže.

Za pět minut dvanáct

Nabídka hrát v seriálu Anatomie života přišla pro Helenu v pravou chvíli, byť musela mít strach, jestli to zvládne. „Pochybovala jsem o tom, jestli to zvládnu, protože kvůli nemoci mi ochrnul obličej, a já jsem se bála, jak to bude na mém výkonu znát,“ řekla loni v červenci potom, co vzala po nemoci roli v Modelářovi. Teď je za roli lékařky z traumatologie ale šťastná. Přišla totiž ve chvíli, kdy se na podzim zavřela divadla. „Mám to štěstí, že pravidelně spolupracuju s Českým rozhlasem, takže úplně bez koruny bych nezůstala, ale přece jen žiju sama se synem a platím všechny výdaje. Tahle role mě zachraňuje, abych v téhle době mohla přežít,“ přiznala herečka.

Rozchod s partnerem

Nemoc ji připravila i o partnera. „Nešlo to jinak – na vztah jsem neměla kapacitu. Potřebovala jsem se sebrat a integrovat do života. Navíc jsem matka, mám malé a velmi živé dítě, které mě potřebuje. A tak jsme se s přítelem dohodli, že půjdeme od sebe,“ přiznala otevřeně. „Koncem ledna jsem oslavila dvaačtyřicátiny a teprve teď cítím, že začala nová etapa,“ dodala.

VIDEO: Anatomie života: Jitka Schneiderová překvapí v milostné scéně! 

Video
Video se připravuje ...

Anatomie života: Jitka Schneiderová překvapí v milostné scéně! TV Nova

Fotogalerie
21 fotografií