První manželka prezidenta Václava Havla a zároveň osmá první dáma v historii Československa Olga Havlová zemřela 27. ledna 1996. Možná až při jejím pohřbu si lidé uvědomili, že s ní po dlouhé době přišla na Hrad skutečná osobnost. Z předešlých manželek prezidentů se takové úctě těšila pouze Hana Benešová a snad i manželka Ludvíka Svobody Irena, za svou aktivitu pro Československý červený kříž. Také Olga, která pocházela z dělnické žižkovské rodiny, se ze všech sil věnovala charitě a dobročinnosti ve prospěch zdravotně postižených. K její rakvi se pak přišly na Hrad poklonit tisícihlavé zástupy lidí z celé republiky a nikterak je odradilo ani nepříznivé zimní počasí.

Olga byla Havlovou životní jistotou. Stála při něm v dobrém i zlém, včetně jeho několikaletého věznění, a dokonce i při opakovaných nevěrách. Doktoři jí však odhalili nádor na mozku a závažné onemocnění ji postupně zcela paralyzovalo. Podstoupila chemoterapie, nemoc však byla už v takovém stadiu, že jí už ani náročná léčba nepomohla. Její stav se proto zhoršoval stále dál a dál.

Na dny před její smrtí vzpomínal Havel takto: „Poslední měsíce už nevycházela z domu nebo byla v nemocnici. Pokoušel jsem se ji povzbuzovat, říct jí tu a tam něco milého, ale okamžitě vždycky poznala, proč to dělám, a řekla mi, abych si to nechal od cesty. My jsme neměli moc ve zvyku říkat si milé věci. Věděli jsme, že jsme tak pevně spolu svázáni a na sobě závislí, že to ani snad nejde devalvovat jakýmkoli komentářem.“

VIDEO: Na počest Olgy Havlové zapěl pěvecký sbor Besharmonie českou hymnu

Video
délka: 01:07.80

Na počest Olgy Havlové zapěl pěvecký sbor Besharmonie českou hymnu. David Zima

Ještě za života své první manželky Havel navázal druhý osudový vztah – s herečkou Dagmar Veškrnovou (67). Olga, která moc dobře znala manželovu záletnickou povahu, o tom věděla, nijak ale nezasáhla. Naopak. Byla to ona, kdo Havlovi před svou smrtí doporučil, aby se znovu oženil. „Tehdy jsem to naprosto kategoricky vylučoval a byl rozhodnut dožít své dny sám,“ řekl 5. ledna 1997 prezident v Hovorech z Lán. Olga byla ale přesvědčena, že sám žít neumí a nemá. „Samozřejmě, že měla pravdu ona, a potvrdil to koneckonců i sám život, když mi dopřál poznat Dášu,“ dodával Havel.

Odkaz této neskutečně tolerantní dámy žije dál. Na její počest vznikla loni na podzim, v den výročí narození jejího manžela, v Praze autobusová zastávka, která nese její jméno. Naleznete ji na Žižkově, kam můžete dorazit autobusovými linkami č. 133, 267 a 908 s 909. K nedožitým 85. narozeninám jí zase na Parukářce vysadili pětaosmdesát lip.

Ve filmu Havel, který měl premiéru minulý rok, ji ztvárnila Anna Geislerová (44). Osobnost Havlové ji upřímně fascinovala. „Byla velkorysá k sobě i k svému partnerovi. Byla pro mě strašně svobodná, v tom, že byla za každou cenu sama sebou, ničemu to nepodřizovala a nenechala si to ničím a nikým vzít,“ řekla známá herečka obdivně pro ČTK.

VIDEO: Geislerová jako Olga Havlová: Holka ze Žižkova, která působila jako královna

Video
délka: 01:01.17

Geislerová jako Olga Havlová: Holka ze Žižkova, která působila jako královna. Bontonfilm

Fotogalerie
44 fotografií