„S lítostí oznamujeme, že zpěvák, skladatel a básník David Stypka podlehl 10. ledna 2021 ve věku 41 let dlouhodobé nemoci spojené s komplikacemi covid-19,“ oznámila rodina zesnulého.

Stypka v říjnu 2019 pohovořil o rakovině slinivky, kterou mu lékaři diagnostikovali v létě. Během táhlé chemoterapie zpěvák radikálně zhubl, věřil však, že nemoc porazí. „Situace nebyla jednoduchá, občas spíš příšerná – vždyť já si například nejdřív ze všeho vyslechl nesprávnou diagnózu. Jedno ráno mě v nemocnici probudil doktor slovy, ‚je to špatné, nádor se rozlezl všude‘, a naznačil, že mi zbývají zhruba tři měsíce. Trvalo osm hodin, než jeho kolegové dalším cétéčkem upřesnili, že to zdaleka není tak fatální. Osm hodin jsem žil s tím, že neuvidím, jak rostou děcka, a tenhle okamžik byl zásadní – uvědomil jsem si, že to vidět chci,“ svěřil se v rozhovoru pro magazín Reportér hudebník v lednu loňského roku.

Dodal, že mu nemoc změnila pohled život. Před diagnózou nedokázal správně prožívat hezké věci, jakmile mu život uštědřil tvrdou facku, cenil si i maličkostí jako dovádění s dětmi na zahradě.

Na zpěvákův tragický odchod zareagovala jeho kamarádká a kolegyně Ewa Farna (27). 

„Koukám na tu fotku, prostě ji sem nebudu dávat na černobílo. Ne, bylo by to nějak víc reálný a já to nedokážu zatím přijmout. Před pár týdny jsme spolu psali texty u Tebe na terase, rozebírali život do totálních „zárohů“, uměli jsme zabřednout do hlubokých témat a smáli se, že tak si lidi asi nepředstavujou vznik popových songů. Nemám v oblibě „smalltalk“, s Tebou to byl přesně ten typ přátelství, kde jsme u nás doma do rána pokecali otevřeně o všem, jen ne povrchně. Psala jsem Ti předevčírem zprávu: Snad je Ti líp, víš jak, Dýchej <3. Doprdele, Davide, nejsme ve věku, kdy kamarádi odcházejí. Víc nejsem schopná napsat, celá se třesu. Mám Tě obrovsky ráda a myslím teď moc na Tvoji ženu a tři děti,“ napsala zdrcená zěvačka.

Stypkova smrt šokovala i zpěváka Ota Klempíře (57): „Nikdy neripuju, je to trapný. Ani teď nebudu. Jen mám potřebu napsat, že to byl skvělý člověk a vynikající hudebník. Velmi velmi mě to mrzí, až k pláči. Přeji dobré ráno tam, na druhé straně, milý Davide,“ vyslal mu vzkaz do nebe.

Stypka pocházející z Dobré u Frýdku-Místku se hudbě věnoval od 12 let. Širší veřejnosti se představil ale až v sedmatřiceti, když vydal s kapelou Bandjeez první album u velké nahrávací společnosti. „Nejvíce mě těší fakt, že se nám podařilo nějakým vedením osudu udělat veselo-smutnou desku a že takový ten smutek a zmar, který je v písničkách zakotvený, neovlivňuje vyznění desky, na které je nakonec spousta naděje,“ řekl tehdy ČTK Stypka k albu s názvem neboj., kterému předcházelo čtyřpísňové EP Jericho.

Deska neboj. patřila k nejočekávanějším nahrávkám roku 2017. Například hledač hudebních talentů Martin Červinka, který nahrávku produkoval, hovořil o začátku kariéry umělce, který bude v budoucích letech provázet českou kulturní společnost.

Stypka zpočátku nahrával sám internetový projekt Wake Up Songs. „Ráno jsem vstal, napsal píseň, hned ji umístil na youtube, a pak až jsem si dal kafe a probral se. Tudy vedla cesta ke kapele,“ řekl. S rozhodnutím profesionalizovat svoji hudební činnost začal objíždět akce zaměřené na vyhledávání talentů a nabízet svoje demo nahrávky. „Chtěl jsem, aby si moje muzika našla vydavatelství, které se o ni dobře postará. To nakonec klaplo v případě SinglTonu,“ vzpomínal autor repertoáru kapely Bandjeez.

Stypka se narodil 21. července 1979. Po vystudování gymnázia byl novinářem v regionálním tisku, zkoušel i obchod se svíčkami a prodej na festivalech. Po letech novinářské práce se stal grafikem a sazečem. Dlouhodobě jako sazeč na volné noze spolupracoval mimo jiné s časopisem Pěstounovi zaměřeném na pěstounskou péči.

Fotogalerie
24 fotografií