Téměř až „sklepácká“ komedie z roku 1990, kterou natočil známý režisér Ondřej Trojan (60), vypráví o jednom zdánlivě obyčejném pionýrském táboře, kde se to ovšem hemží svéráznými postavičkami a těmi nejklasičtějšími táborovými stereotypy a kde se hlavní hrdina v podání Václava Chalupy (46) snaží dosáhnout pohlavní dospělosti. Jednou z postav, které ve svém scénáři vykreslilo osvědčené duo Petr Jarchovský (54) a Jan Hřebejk (53), byl právě objekt jeho zájmu, křehká zdravotnice Vendula – a tu si zahrála právě Ulrike Kotajná.

O jejím skonu jako první informoval herec a dabér Filip Čáp (49) a herečka Barbora Kodetová (50), kteří byli jejími spolužáky z konzervatoře. „Odešla jako první z nás... R.I.P.,“ smutnila na sociální síti Bára, mimochodem dcera slavného herce Jiřího Kodeta (†67), jenž si rovněž zahrál v Hřebejkově filmu – bylo to ovšem v hořké komedii Pelíšky.

Pro Jana Hřebejka byla smrt Kotajné velkým překvapením, především proto, že byla ještě tak velmi mladá. Ostatně i ve filmu Pějme píseň dohola hrála v době, kdy jí bylo, stejně jako její hrdince, čerstvých devatenáct let. Naposledy pak vydechla pouhý rok před padesátkou, což přece jen není tak úplně běžné.

VIDEO: Náhlá smrt krásné herečky Kotajné: Srdce ji zradilo ve 49 letech!

Video
Video se připravuje ...

Náhlá smrt krásné herečky Kotajné: Srdce ji zradilo ve 49 letech! Martina Šindelářová, Aleš Brunclík

„Osobně jsem ji bohužel ani moc neznal, na natáčení komedie Pějme píseň dohola jsem se byl podívat tehdy jenom jednou, na jeden jediný den, a to tam zrovna Ulrika nebyla,“ posteskl si pro Blesk režisér, jenž stojí mimo jiné také za úspěšnou filmovou sérií Zahradnictví, Pupendem či za muzikálem Šakalí léta.

„Potkal jsem se s ní ale asi tak o deset let později, to pracovala na recepci jedné postprodukční společnosti.“ Výraznou blondýnku, která v „jeho“ filmu ztvárnila sexuální idol, na první pohled vůbec nepoznal. Jednoduše proto, že s ní nadále již nijak nespolupracoval. A tak se k ní prý nijak nehlásil. „Musela se mi představit sama…“ pousmál se.

Retrospektivní epopej, která mohla z Ulrike udělat skutečnou hvězdu, bohužel zapadla ve vzrušené (po)revoluční době. A je to rozhodně škoda. „Dodnes mi lidi říkají, že je Pějme píseň dohola naším nejpovedenějším filmem… A to byl náš první. Taky k němu všichni máme dodnes takový něžný, nostalgický vztah. Za těch třicet let od svého vzniku skutečně dozrál, tehdy moc úspěch neměl,“ podotkl pro Blesk.cz Hřebejk.

Kotajná pak z filmového světa téměř zmizela. Byť svou kariéru zahájila v roce 1989 v televizním snímku Strašidlo cantervillské a o něco později se mihla v seriálech To jsem z toho jelen či Policajti z předměstí, později ale na zajímavé herecké role štěstí už neměla. Objevila se pak pouze ve filmech Slečna Guru a O život z let 2006 a 2007, což bylo definitivní tečkou za její hereckou dráhou.

VIDEO: Jan Hřebejk o Janu Třískovi: Byl hrdina našeho dětství i života

Video
Video se připravuje ...

Jan Hřebejk: Tříska byl hrdina našeho dětství i života. David Turek

Fotogalerie
31 fotografií