Byl na své šikovné ruce určitě pyšnější než na postavy, které ztvárnil například v seriálech Kamenný řád (Jotidom), Třícet případů majora Zemana (redaktor Holan v díle Modrá světla) nebo ve filmech Nebeští jezdci (pilot Pavel), Akce Bororo (Dr. Junek) či v nedávno reprízovaném Případu mrtvých spolužáků (redaktor Sucháň).

VIDEO: 30 případů majora Zemana: Jak žije vrah majora Hradce?

Video
délka: 02:06.35

30 případů majora Zemana: Jak žije vrah majora Hradce? Hana Höschlová, Ondřej Rybár

Drsná dřina

Kaštěl v Jasenové v Žilinském kraji zdědila jeho žena Věra (†77) po své matce, která se provdala do Prahy za architekta Benše. „Na objekt už v době, kdy jsme ho konečně vybojovali zpět, existoval demoliční výměr. Přemítal jsem, zda to vůbec dokážu dát do kupy. Mé sebevědomí zvítězilo,“ chlubil se pak Matyáš. Každou cihlu a dlaždičku, která v kaštěli je, měl v ruce. „Manželka mě shora pozoruje a určitě má radost,“ říkal spokojeně.

Role odmítal

Pracoval na rozsáhlém sídle téměř deset let. „Mezitím mě lákali hrát různé dědky, ale vymlouval jsem se, že jsem v cizině,“ přiznal Blesku herec. To, že byl fit až do hodně pozdního věku, přičítal právě zmiňované dřině. „Důležité je pořádně se hýbat. Pracuju v Jasenové i v Praze, kde se starám hlavně o zahradu. Neumím zahálet,“ dodal. Teprve když mu už táhlo na jedenadevadesát, začala se síla vytrácet.

Zemřel ve spánku

„Tatínek zemřel v domově seniorů v Bořanovicích. Líbilo se mu tam. Poslední dny ale najednou hubl, byl bledý a špatně se mu dýchalo,“ svěřila Blesku jediná dcera Alena (61). „Už nyní mi chybí. Prodělal zřejmě mozkovou příhodu, odešel pokojně ve spánku,“ dodala.

Video
délka: 02:19.12

Česko se loučí s Vladimírem Brabcem (+83): Jak vzpomínal na majora Zemana? Kdo na něm vydělal? Petr Macek, Lukáš Červený

Fotogalerie
25 fotografií