Rakovina je zákeřná nemoc především v tom, že nebolí. Může se tak klidně rozvíjet v těle a člověk ani netuší, že je vážně nemocen. Svoje o tom ví herečka Michaela Kuklová, která se prostřednictvím sociálních sítí rozhodla svěřit s tím, jak svou závažnou diagnózu odhalila - přestože pravidelné preventivní prohlídky nezanedbávala. Třeba díky tomu pomůže nějakým jiným ženám, co se ocitly v podobné situaci… anebo předejde tomu, aby se do ní vůbec dostaly.

„Nevím, jak vy, ale já neměla ani tušení, že existuje druh karcinomu, který nemusí být vidět ani na mamografu, ani na sonu. Nevěděl to nikdo z mého okolí. Podstoupila jsem mamograf a myslela si, že jsem tedy zdravá...“ posteskla si na instagramu.

Přestože vyšetření byla negativní, sama prý tušila, že se v jejím těle děje něco, co není tak docela v pořádku. „Nevím přesně, jak dlouho, ale možná tři roky jsem cítila změny v citlivosti prsu, až o dost později jsem objevila jakési tvrdnutí žláz, nepravidelný útvar. Žádná bulka. Pochopitelně jsem se utěšovala, že mi nic není, když mamografické vyšetření bylo v pořádku... O čtvrt roku později jsem ale už chtěla znát odpověď, co se mi tam tedy děje. Objednala jsem se na sono. Opravdu pečlivě mě prohlížely dvě lékařky, podstoupila jsem další - jiný mamograf. Nic,“ líčí své martyrium.

„Dohodla jsem se na biopsii pro klid duše mé i lékařek. Nález byl pozitivní. Nádor byl vidět až na magnetické rezonanci a byl velký. Díky tomu jsem podstoupila operaci obou ňader a odebrání dvanácti uzlin. Když vše dobře půjde, jen se zařadím mezi ženy, co mají silikony. Léčbu mám zatím pouze hormonální,“ dodala herečka, čímž naznačila, že onou nedávnou operací, kterou nedávno podstoupila, byla mastektomie: Tento chirurgický zákrok spočívá v odebrání celé mléčné žlázy, v níž by i v budoucnu mohla bujet rakovina, a „prázdné“ ňadro se po uzdravení vyplní silikonem. Mastektomii podstoupila například i herečka Angelina Jolie (44) nebo Christina Applegateová (48).

Svými slovy by chtěla Kuklová všechny dámy upozornit, že i když je mamograf důležitý, samovyšetření a vnitřní pocity jsou mnohem důležitější – a přesnější než stroje. „Kdybych věděla, co vím dnes, přišla bych dřív. Nikdo ale nepochybil a věřím v bezproblémové uzdravení,“ zdůraznila tmavovláska, a poděkovala všem odborníkům, co se o ni starají. „Každé doktorce, sestřičce, personálu, s nimiž jsem měla a mám tu čest, patří moje úcta, obdiv a hluboká poklona. Všichni dělají maximum pro to, abych byla zdravá, a to je neuvěřitelně nádherný pocit. Děkuju!“

VIDEO: Michaela Kuklová: Vzpomínám na mrtvé, ale neopíjím se

Video
délka: 02:04.28

Michaela Kuklová: Vzpomínám na mrtvé, ale neopíjím se Adam Balažovič/BPŽ

Fotogalerie
52 fotografií