Při operaci, která by se dala označit za banální, legendárnímu zpěvákovi zkolaboval organismus a bylo nutné ho uvést do umělého spánku. „Klinické testy má naštěstí v pořádku,“ řekl Aha! s úlevou producent Oldřich Lichtenberg, jehož Divadlo Broadway s Lauferem už léta spolupracuje a je teď nepřetržitě v kontaktu i s jeho dcerou Ester Lauferovou (50).

Podle producentových posledních informací se lékaři interpreta tirácké hymny Sbohem, lásko, já jedu dál ještě nepokoušejí probudit. „Asi aby ještě odpočíval,“ říká producent, který s Lauferem hovořil pár dnů před plánovaným nástupem do nemocnice.

V září má mít totiž v Divadle Broadway premiéru muzikál pro děti Ostrov pokladů, k němuž Laufer napsal scénář i libreto. „Pepík má z muzikálu velkou radost, tak snad se už brzy vše v dobré obrátí,“ přeje si producent a potvrzuje, že zpěvák měl už delší dobu v jedné chlopni cosi jako malou dírku. „Věděl o ní,“ komentuje onu skutečnost Lichtenberg, který by už rád slyšel zprávu, že je zpěvák probuzený a má se k světu…

Chtěl být doktorem!

Nechybělo přitom málo a on o své nemoci mohl vědět mnohem víc. Josef Laufer totiž před nějakým časem přiznal, že se chtěl původně stát lékařem. Jako tatínek, původem z Moravy, který během války ordinoval u britského letectva (RAF). „Táta tam sešíval piloty, byl hodně šikovný. A v Anglii se narodil brácha,“ připomněl Laufer.

On sám přišel na svět ve francouzském klášteře, kam se jeho rodiče uchýlili při útěku ze Španělska (maminka je Španělka) po porážce republikánů před druhou světovou válkou. „Chtěl jsem být lékařem jako otec, ale v padesátých letech jsem neměl ty správné kádrové body pro studium na gymnáziu, tak jsem se vyučil v Tesle ve Vrchlabí.“

Po válce se Lauferovi vrátili do Československa, táta se věnoval dětské ortopedii, ale po osmačtyřicátém byl přece jen neoblíbený. „Ale já už v té době uvažoval o herectví a na DAMU jsem se dostal v roce 1961 po vojně. Poměry se uvolnily, takže jsem vystudovaný herec, a ne chirurg, jak jsem si přál,“ zavzpomínal Laufer. Na pódium se poprvé postavil už během vojny v roce 1958 a z prken, která znamenají svět, dosud neslezl. Snad se na ně co nejdříve zase vrátí!

VIDEO: Josef Laufer jako Terminátor: Až natáhnu brka, tak po mně zbyde hromada železa! 

Video
délka: 02:25.24

Josef Laufer jako Terminátor: Až natáhnu brka, tak po mně zbyde hromada železa! Markéta Reinischová, Aleš Brunclík