Role Blofelda, kterou Werich téměř týden natáčel, se nakonec nesmazatelně zapsala do historie této nejslavnější filmové série o agentovi 007. Pro Jana Wericha by její úspěch znamenal vstupenku mezi hvězdy Hollywoodu a pro tehdejší Československo velkou slávu. Jenže nic z toho se neuskutečnilo.

Podle oficiální verze producenta Broccoliho a režiséra filmu Gilberta se pro přeobsazení Jana Wericha rozhodli proto, že jim český herec při kontrolních projekcích připomínal spíše dobráckého Santa Clause než ďábelského »záporáka«, který chce vyvolat třetí světovou válku. Do legendární role byl tedy povolán herec Donald Pleasance (†75), a Werich si sbalil kufry, natáčení opustil a vrátil se do Prahy.

Pravda však podle mnohých byla někde jinde. Jen těžko lze totiž věřit tomu, že by si zkušení američtí producenti svoji volbu rozmysleli až po pěti natáčecích dnech, kdy je každý z nich stál sto tisíc dolarů! Podle pamětníků na Wericha tlačil tehdejší československý komunistický režim, který mu vyhrožoval tvrdým trestem, pokud film natočí, a dokonce mu chtěl zakázat návrat do vlasti!

Werich nátlaku nakonec podlehl, protože už na tom zdravotně nebyl nejlépe a chtěl dožít doma. Český film i legendární herec tak přišli o jednu z největších šancí, jak se zapsat do dějin světové kinematografie.

VIDEO: Syn Jana Wericha (†75) Jiří Petrášek: Jsem odložené dítě! Lidé mi závidí vilu!

Video
délka: 06:43.81

Syn Jana Wericha (†75) Jiří Petrášek: Jsem odložené dítě! Lidé mi závidí vilu! Zuzana Bubílková, Lukáš Červený

Fotogalerie
32 fotografií