Módní návrhářky Liběna Rochová a Františka Čížková se poznaly v 70. letech, kdy byly součástí skupiny progresivních návrhářů a svou tvorbu představovaly na tehdejších fashion weecích na Bertramce.

„Společně jsme navrhovaly pro tanečníky z Ostravy a vzájemně se inspirovaly. Pak jsme se dlouho neviděly, až když začala psát pro Blesk, tak jedna její kritika mě donutila se ozvat. Mně nevadilo, že se jí moje šaty nelíbí, ale to, že mě přirovnala k salonu, který neuznávám,“ zavzpomínala s úsměvem na rtech Liběna.

„Víte, pro mě byla Františka dáma a hrdinka, která statečně bojovala až do konce. Ale nejvíc mě dostala, když jsem za ní byla v nemocnici, kde celá polámaná strávila několik měsíců na lůžku po tom, co ji na přechodu srazilo auto, a ona mi na mou otázku, proč na řidiče nepodala žalobu a nepožaduje odškodnění, protože to byla jednoznačně jeho vina, řekla: ,Je to starý pán a já mu jeho zbytek života nechci znepříjemnit. Odpustila jsem mu.‘ Tímhle u mě neskutečně stoupla na ceně a já ji navždy budu mít ve svém srdci,“ svěřila se návrhářka.

„Od chvíle, co jsem se dozvěděla, že zemřela, na ni pořád myslím a vzpomínám na vše, co jsme zažily. Nepláču smutkem, naopak se raduji z toho, co všechno jsem s lidmi, co už tady nejsou, mohla zažít a prožít,“ dodala Liběna Rochová.

VIDEO: Přítelkyně Františky Čížkové (†67) návrhářka Rochová: V těžkých chvílích odpustila muži, který ji zranil! 

Video
délka: 19:59.28
Video patří k placenému obsahu Blesku
Vybrat předplatné

Přítelkyně Františky Čížkové (†67) návrhářka Rochová: V těžkých chvílích odpustila muži, který ji zranil! Markéta Reinischová, Jan Jedlička

Fotogalerie
54 fotografií