O Mistra a jeho nejbližší se dlouhá léta láskyplně starala. „Maminka Gottová mě poprosila, že až tu s manželem jednou nebudou, abych se dál o něho starala, abych Karla neopustila. Tak jsem to svědomitě dlouho činila,“ svěřila paní Jandová, kterou Karel ze služeb propustil až v roce 2007, když ve vile na Bertramce začala vládnout Slavíkova manželka Ivana (43) se svou matkou.

Přesto ale občas za Karlem věrná hospodyně přijela a dovezla mu jeho oblíbené tvarohové buchty s rozinkami máčenými v rumu a další dobroty. A o Karlových narozeninách to byl zbožňovaný dort s pudinkem, který si vždy s chutí daly i jeho dcery z předchodzích vztahů Dominika (46) s Lucií (31).

Vždy loajální a diskrétní

Do vily na Bertramce Jaromíra jezdívala z Vršovic, kde dodnes bydlí, tak, aby tam dorazila už v sedm hodin a připravila snídani, případně přinesla teplé buchty. Gottovi vyvářela jeho oblíbená jídla jako králíka po provensálsku nebo kynuté knedlíky se švestkami sypané tvarohem, pekla mu, žehlila a prala, třídila poštu, uklízela po jeho milenkách a bujarých mejdanech...

Viděla mu i do ložnice. Slavíkovo soukromí ale ctila, a když měl návštěvu, udělala jí snídani a zdržovala se v kuchyni, dokud neodešla. Dům uklízela, až když byl prázdný. Nikdy mu do jeho přítelkyň nemluvila. „Ostatně, tak se chovala i jeho maminka. Ta do Karla akorát šila, že chce být babičkou, a bohužel, už se nestačila dozvědět ani o vnučce Dominice,“ dodala Jandová.

Jandová: Může za to jeho paní

Jaromíro, dostane od vás Karel i tentokrát milovanou pochoutku?

„Nedostane a gratulovat se také nebude.“

Prosím vás a proč?

„Nejsme s Karlem už v kontaktu takové tři roky.“

A jak je to možné? Vždyť, když v roce 2015 onemocněl rakovinou mízních uzlin, třásla jste se o něho strachy a v kontaktu jste stále byli.

„To je pravda, dnes je to ale jinak. Řeknu vám to takhle: Může za to jeho paní a nechci to rozebírat.“

To už si s Karlem ani nezavoláte?

„Ne. Poslední pokus jsem udělala před rokem. Chtěla jsem mu popřát k Ježíšku. Volala jsem mu bezmála pětkrát, nevzal mi to a nezavolal nazpátek. Tak jsem volala jí, také několikrát, ale ani ona to nevzala a nezavolala. Tak jsem si řekla, že to je jasná odpověď a že holt Karla už nikdy neuvidím a neuslyším a je dobré se s tím smířit.“

Předpokládám tedy, že vás ani nepozval do Divadla Na Jezerce...

„Předpokládáte správně a ani jsem nějaké pozvání nečekala.“

To je ale dost smutné.

„Je, ale nic s tím neudělám.“

Když jste od Karla odcházela, slíbil, že vám bude měsíčně posílat dvě třetiny platu a zajistí, aby tomu tak bylo až do konce vašeho života. Platí to stále?

„Posílal, ale už asi tak tři roky ne.“

A vysvětlil vám proč?

„Vysvětlili mi, že jejich dvě malé dcerky chodí na drahé školy a já mám přece děti, které se mohou postarat.“

Kniha Náš Karel je k dostání za 59 Kč a lze ji objednat i na internetu.

Kniha Náš Karel vychází  3.6.
 

Fotogalerie
59 fotografií