„Meda je nejen významná kunsthistorička, ale také dáma velkého světa, která se pohybovala ve vysokých politických kruzích ve Spojených státech. Měla mimořádný vkus a svou módou ovlivňovala washingtonskou smetánku,“ popsal Mládkovou Blesku její blízký spolupracovník a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (43).

Století M. M.

Kousek z jejího světa teď mohou návštěvníci ochutnávat celé léto – v rámci celoročního programu Století Medy Mládkové bude v neděli na speciální vernisáži zahájena výstava o jejím životě v Museu Kampa. „Paní Meda se bohužel nezúčastní, protože je zdravotně hendikepována, ale o tom, co se chystá, ví. Má z toho velkou radost. O všem ji informujeme. Ví, že se chystá i divadelní hra, prohlédla si i grafický manuál, kde je Táňa Vilhelmová v jejích šatech, myslím, že se jí to líbilo a měla z toho radost,“ vysvětlil Pospíšil s tím, že to nebude klasická výstava pro znalce umění. Aby lidé lépe pochopili její osobnost, představí jim její životní styl.

Pojďte do salonu

„Přivezli jsme veškerý imobiliář washingtonského domu, a návštěvníci tak uvidí takový pokus o rekonstrukci salonu, který měla ve svém domě v Americe. Sbírala obrazy, starožitný nábytek, měla krásnou sbírku šperků,“ prozradil Pospíšil.

Kromě toho prý strašně ráda fotografovala. „Každý rok dávala pod stromeček svému manželovi album fotografií z jejich společného roku, který zrovna proběhl. Výstava je tak doplněna celou řadou zajímavých snímků,“ dodal. Součástí by mělo být i několik slavných modelů dovezených z Paříže, ve kterých se Meda potkávala s americkými prezidenty. Výstavu můžete navštívit od 24. června do 30. září.

Skromnost nade vše

Mecenáška umění je dámou velkého světa, vždy ale byla proslulá svou skromností. „Měla sice velkou sbírku designově nádherných šperků, ale nebyly z drahých kovů. Navíc nikdy sama nelétala první třídou a to, co ušetřila, dávala na charitu. Když budovala v Praze muzeum, bydlela v jedné malé místnosti, kde měla jen postel a sprchu,“ popsal Blesku její dlouholetý spolupracovník Jiří Pospíšil.

Dům v Americe

Meda se nikdy netajila svým soukromím. V 70. letech třeba jednou ročně pořádala den otevřených dveří ve svém domě ve Washingtonu. „Stály tam fronty Američanů, kteří si chtěli prohlédnout její dům. Měla velký vliv na tehdejší vkus,“ prozradil Pospíšil.

Fotogalerie
26 fotografií