Bolest ze zrady po 21. srpnu 1968 se změnila v hněv, který ničil. Vzpomíná na to i herec Vítězslav Jandák (71), který byl jedním z útočníků! „Šli jsme zrovna z představení z divadla, bylo to hustý. Vím, že tam byla i Jana Preissová. Bylo tam tehdy strašně moc lidí a my jako komedianti se samozřejmě rvali dopředu. Krásný na tom bylo, že to bylo radostný ničení. Mohli jste si řachnout do něčeho, co vás sralo – a oni tehdy srali, chovali se hrozně. Nic jsme nemohli, ale tady najednou jo,“ přiznává herec v knize 1968 očima 50.

„Byla to pitomost, jednalo se o leteckou společnost, ale pro nás to byl symbol něčeho špatnýho. Bylo to o hubu, měli jsme staženej zadek, ale šli jsme do toho. Ale bylo to radostný, protože jsme byli přesvědčení, že děláme něco správnýho. Tehdy to muselo ven, kotel byl přetopenej,“ dodává.

Dodnes však není jasné, jestli demonstranty úmyslně nepodnítila Státní bezpečnost, která výtržnost chtěla využít jako záminku k dalším akcím. O tom je podle svých slov v knize přesvědčen třeba režisér Jiří Menzel (81). „Byl to takovej pocit zadostiučinění chudáků. To je, jako když vás někdo zmlátí a potom uklouzne a upadne na prdel. Sice jste zmlácenej, ale máte radost z toho, že on má taky malér. Je to malý, ale my všichni jásali. Ale bolševik byl na to připravenej, a spunktoval tu akci s Aeroflotem…“ vzpomíná v úspěšné knize Menzel.

VIDEO: Autor knihy o okupaci 1968: Proč nemluví Gott a Svěrák?

Video
délka: 05:03.92

Autor knihy o okupaci 1968: Proč nemluví Gott a Svěrák? David Turek

Fotogalerie
10 fotografií