Na začátku svého proslovu se Petr Nárožný směrem k rakvi uklonil a pak pozdravil pozůstalou rodinu a také smuteční hosty. Prozradil, že Stanislavu Zindulkovi říkal přátelsky Stáňo.

Vzpomněl jeho nejsilnější moment, kdy mu Zindulka „vyfoukl“ hlavní roli v dodnes oblíbeném seriálu Vlak dětství a naděje.

Před mnoha lety mi přišel z České televize balík s nabídkou hlavní role v seriálu. Ať si to přečtu a vyjádřím se. Tehdy jsem odjížděl na náročný zájezd a požádal jsem svou ženu, ať to aspoň zkusí přečíst a aspoň trochu mě informuje, jaké to je. Po návratu za pár dní mi žena řekla: ‚Petře, to je tak krásnej scénář, ale ty to rozhodně dát nemůžeš. Ten pán je popisován jako drobný, plešatý, křepký mužíček a jednou je tam na levé straně dokonce napsáno - rozběhne se a své milované obrovité ženě skočí do náruče (smích hostů). Ty máš devadesát kilo, 185 centimetrů, proboha, kdo by hrál tu ženskou.‘ (smích hostů)

O den později ve filmovém klubu, hned ve dveřích pan Kachyňa řekl. ‚Jéžišmarjá, já jsem myslel, že jsi spíš takovej skřítek (smích hostů), takže jistě chápete, že to hrát nemůžete.‘ Velký režisér a moudré rozhodnutí.

Já jsem hluboce přesvědčen, že úspěch seriálu Vlak dětství a naděje tvůj pan Pumplmě, to bylo esíčko, které se docela možná lehce sneslo na misku vah, a převážilo pochyby.“

Fotogalerie: Pohřeb Stanislava Zindulky (†86): Přišli i…
216 fotografií

Poté vyprávěl o jeho neuvěřitelném rozhodnutí a statečnosti, kdy se v 57 letech rozhodl vzdát se skvěle nastartované kariéry v Hradci Králové a Brně a přestěhovat se do Prahy. Tedy začít znovu. Nárožný obdivoval Zindulkovo nadšení pro divadlo a dochvilnost, kterou měli společnou.

Závěrem své řeči zmínil nemoc, se kterou Zindulka léta bojoval. „Před šesti lety jsi mi důvěrně sdělil, že máš vážnou chorobu, ale naštěstí milou rodinu kolem sebe a moudrého pana profesora, který  ti řekl, že je reálná naděje po jistý čas, žít plným hereckým životem. To bylo poprvé a naposledy, co jsi o své nemoci mluvil. Pak už nikdy, natož aby sis někdy na něco stěžoval. Dál jsi hrál, točil, nazkoušel nová představení a odehrál jich stovky. Kdykoliv jsem se zeptal na zdraví, řekl jsi, a vidím tvůj úsměv – zdravím do Pejru, klepu na dřevo.

Když jsem před Vánocemi hráli Tanec bláznů a pak se loučili s přáním všeho dobrého v novém roce, docela tiše zhola jako by nic, řekl: ‚Péťo, je to špatný, teď už je to ale opravdu špatný. Pan profesor mi slíbil pět let a vidíš, daroval mi šest. Já jsem vlastně měl krásnej život.‘ Pak jsi se rozloučil, no a pak jsi odešel,“ odmlčel se a zadržoval slzy Nárožný.

Zindulkovi se ještě na jeho poslední cestě životem naposledy uklonil a rozloučil se.

 

 VIDEO: Nárožný rozesmával na pohřbu Zindulky (†86): Prozradil ale tajemství jeho nemoci

Video
délka: 07:11.43

Nárožný rozesmával na pohřbu Zindulky (†86): Prozradil ale tajemství jeho nemoci Blesk TV

 

Video
délka: 00:49.92

Dagmar Havlová o zesnulém Zindulkovi: Byl to můj celoživotní přítel Kateřina Štichová, Jan Jedlička

Video
délka: 00:37.87

Šafránková na pohřbu Zindulky (†86): Všechno už končí... Kateřina Štichová, Jan Jedlička

Fotogalerie
217 fotografií