Datum prvního rozptylu bylo stanoveno na její oblíbený den. „Nechápala, proč se slaví Nový rok v lednu, když je všechno zmrzlý. Takže jsme vždycky měli Silvestra první jarní den. A právě proto jsem také 21. března vybral pro její rozptýlení, které provedl Helenin přítel, rabín ze synagogy v Děčíně. On rozptyloval na zahradě ve Slatině i jejího manžela Jiřího,“ prozradil ještě před svou smrtí hereččin snoubenec Václav Glazar (†65) s tím, že si pamatoval i konkrétní místo.

Místo popela rajčata

„Popel uložil do takový brázdy pod Davidovu hvězdu, pod ten symbol smíření. No a potom, na potupu, to stromky osázené místo Helenina snacha nechala vykácet a na hvězdu si natáhla rajčata,“ hromoval herec. „A my, aby nedošlo ke zprznění popela a aby bylo společný rozptýlení Heleny s manželem, jsme oslovili místní i starostu, ti se dohodli se snachou a z tý brázdy ten popel odebrali,“ svěřil se.

Byl posledním člověkem, který držel hereččin popel v ruce. „Nakonec byla rozptýlena na loučce v židovský části na pražských Olšanech, protože tam tenkrát rozptýlili s manželem syna Jiříka,“ prozradil Glazar. „Ředitel hřbitova si dokonce pamatoval, u kterýho stromu byl Jirkův popel rozsypaný. A tak mohli být konečně všichni zase spolu jako rodina na jednom místě,“ vyprávěl Glazar, který splnil i Helenino poslední přání.

„Ten rabín to navíc udělal úžasně, protože popel dal do konický brázdy a nedal na to zem, ale drny, který vyryl. Protože Heleně šlo o to, aby navrchu byla tráva,“ zavzpomínal herec, jenž s Růžičkovou plánoval svatbu.

Nesplněné přání

Růžičková měla ještě jedno přání, ale to zůstalo nenaplněné. „Pořád mluvila o Jugoslávili a Bulharsku, protože milovala moře, a tak se těším, jakmile budu jenom trochu v pohodě, že tam s tím popelem pojedu. Naberu tam ty její oblázky, které milovala a měla je v prstenech, pojedeme lodí na moře a pustím to tam. To ještě chci udělat...“ plánoval Glazar, jenž měl do své smrti 11. července 2018 u sebe urnu Heleny s troškou popela. Svůj záměr bohužel nesplnil. A nikomu neprozradil, kde přesně herečku rozptýlili a kde skončil zbytek popela hvězdy Troškových filmů.

Věštba konce

Růžičková proslula věšteckým nadáním, které prý zdědila po matce. Bohužel byla její poslední předpovědí vlastní smrt. S Glazarem plánovali svatbu na 7. ledna 2004. Když ji ale po Vánocích domlouvali, chtěla termín dřív. „No jedno to není, protože třetího budu ještě stoprocentně živa,“ prohlásila Helena a měla pravdu. Čtvrtého ledna její srdce přestalo bít.

Vybojovala 3 roky života

„Na tragickej život já jsem pes!“ Krédo, jímž se Helena neřídila jen v seriálu Vlak dětství a naděje, ale i ve svém skutečném životě. Přestože kvůli rakovině prodělala 27 chemoterapií a trápily jí i další smrtelné choroby, vybojovala si statečně tři roky života! Nakonec ani nezemřela na rakovinu, ale na selhání ledvin.

VIDEO: 15 let od smrti Heleny Růžičkové! Jak na ni vzpomínají její kolegové ze Slunce, seno?

Video
délka: 02:04.59

15 let od smrti Heleny Růžičkové! Jak na ni vzpomínají její kolegové ze Slunce, seno? Petr Macek, Jan Jedlička

Fotogalerie
56 fotografií