Na pražské Letiště Václava Havla Lucie dorazila před jedenáctou hodinou dopolední a rovnou zamířila k odbavení. A přestože její tvář od oznámení ostře sledovaného rozvodu vyčuhuje snad ze všech médií, úředník za přepážkou jako by ji nepoznal. Soudě tedy podle pečlivosti, s jakou zkoumal její pas, který si podržel proti světlu. Možná to bylo slunečními brýlemi, které si Lucie sundala až po chvíli. Syny Matyáše (6) a Adama (3) měla neustále při sobě, mladšího Adama dokonce chvíli nesla na zádech.

Přestože se původně měli rozvádět v Česku, kde se i brali, Lucie prý bez Tomášova vědomí už rozvod plánovala v Kanadě. „Jak jsem se teď dozvěděl, už dlouho měla v Kanadě dohodnutou spolupráci s rozvodovou právničkou a konec našeho manželství a kroky s ním spojené plánovala. Dokonce ve stejný den, kdy jsem vydal dohodnuté prohlášení, už byl na rozvodových papírech její podpis – připojený osobně a originálně v Kanadě,“ napsal Plekanec ve svém vyjádření.

Podle všeho je to od Vondráčkové účelové rozhodnutí, související s existencí předmanželské smlouvy. „Zcela určitě vidím úmysl získat co nejvíce peněz na alimentech. Ty se vypočítávají z potřeb dítěte a z toho, že by měly mít zhruba stejnou životní úroveň jako rodiče. A je jasné, že v Kanadě dokáže matka vypočítat potřeby dětí do několikanásobně vyšší částky, než by je dokázala vypočítat v Česku,“ míní Bleskem oslovený právník Jan Černý.

Ostře nabité kreditky a všeho půlka

Proč vlastně Lucie zvolila rozvod v Kanadě, byť se vdávala v Česku, je podle všeho prosté. Zatímco v Česku by soud přihlédl k předmanželské smlouvě, v Kanadě je rozvodové právo mnohem velkorysejší a v Čechách uzavřenou smlouvu podle všeho nebude příliš řešit. Rozvádějící se Plekanec má například podle informací extra.cz povinnost manželce zařídit bydlení minimálně stejné úrovně jako má on. A musí jí udržovat životní standard, na který byla dosud zvyklá.

Také jí nesmí zablokovat kreditní karty, takže až do rozvodu může čerpat z účtů, jak se jí zlíbí. „Nesmí tam být žádný maximální limit na den či měsíc. Neměla by jen přesáhnout polovinu toho, co ten druhý vydělává. A takhle to může trvat léta, než dojde ke konečnému rozhodnutí,“ tvrdí pro extra.cz právník, který je prý s kanadským právem velmi dobře obeznámen. Soud může Vondráčkové přiklepnout polovinu toho, co hokejista za léta vydělal, což po zdanění bylo 380 milionů korun a navíc pak polovinu všech nemovitostí, tedy domu i několika bytů. Suma sumárum by se Lucie mohla domoci zhruba 200 milionů korun.

Fotogalerie
81 fotografií