Jeho druhá žena Božena sice trávila hodně času u plotny, ale skrývala i jisté literární vlohy. Dneska by se skvěle uživila ve společenských rubrikách, protože nejen na svém manželovi v knize Byla jsem ženou slavného muže nenechala nit suchou (stěžuje si v ní například na básníka Tomana, který prý v opilosti pravidelně močil do postele a ona to pak musela uklízet). Ale vezměme to popořádku.

První sňatek uzavřel náš donchuán s dcerou pražského holiče Kamilou Krémovou. S tou měl dvě děti a v olšanské vile spolu pořádali různé literární večery. Ale dva roky po narození syna bere Eskáčko roha s Boženou Hodačovou a usadí se společně ve Vídni. Božena těžce nese všechny mimořádné ženy, které se kolem jejího manžela točí, krutě pomlouvá třeba Marii Majerovou, které závidí sex appeal a literární úspěchy a tvrdí o ní, že je to vypočítavá běhna.

Bouřlivák, jak Neumannovi přezdívala, měl rád nejen hospody, svobodu a KSČ, ale také sex. Nad jeho aférkami Božena blahosklonně přivírala oči (sama měla máslo na hlavě), nad jeho opileckými výstupy jen lomila rukama. Co taky mohla dělat jiného? Bezmezně jej milovala a odpustila by mu cokoliv. Jenže čím více mávala rukou nad jeho chováním, tím méně si jí Neumann vážil. Jejich soužití bylo všechno, jen ne klidné a harmonické.

Po dlouhých osmnácti letech, kdy spolu leccos prožili, však nakonec Bouřlivák Neumann Boženu mění za o deset let mladší model. Ta tuto potupu neunesla, a proto nelenila a vydala se spisovat všechny křivdy, které za dobu jejich vztahu utrpěla, aby mu to všechno hezky spočítala ve své vzpomínkové knize. S. K. Neumann rozhodně nepatřil k žádným tichošlápkům, ale Božena mu ve svém textu nejspíš neprávem přičarovala aureolu toho největšího bídníka na světě.

Fotogalerie
4 fotografie