Vyrostl v rodině náboženského fanatika, který nasával jak duha, takže nepřekvapí, že tatíček zemřel na intoxikaci alkoholem. V jedenácti letech se klukovská duše Jaroslava protne s protřelým námořníkem Němečkem, který chlapce nutí chlastat, chodit do bordelů, a dokonce před ním i souloží se svou partnerkou.

Na Haška to muselo mít traumatizující vliv, protože se od té doby už nedokázal ve společnosti žen úplně uvolnit. Možná proto se o něm pak škodolibě tradovalo, že se mu víc líbili chlapci… Naštěstí Němečka brzy zabásli, takže křehká duše Jaroslava nebyla zdevastována úplně.

Byl to rebel a anarchista. Dělal si legraci z Boha, ze stanného práva, neohroženě se hnal ulicemi Prahy a nic ho nemohlo po smrti otce zastavit. Neměl rád ženy vzdělané a umělkyně, když byl posílen alkoholem, posmíval se jim. Přesto se mu podařilo se oženit s Jarmilou Mayerovou, s bystrou a vtipnou ženou, kterou za prostou rozhodně historie považovat nemůže.

Manželství bylo jednou nahoře a podruhé dole, nakonec z něj vzešel syn Richard. Krátce po svatbě, byl zrovna extrémně mrazivý den, toho měl Hašek právě tak akorát. Nejspíš se zase pohádali s Jarmilou, a tak hořkost neshod řádně zapil. Zdeptaně se zastavil u mostu a rozhodl se, že bude dobrý nápad skočit a všechno to utrpení skončit. Naštěstí mu v tom kolemjdoucí zabránili, ale šmahem ho rychlá vezla do blázince. Krátce poté se dvojice definitivně rozchází.

Hašek pak opustil anarchismus a přiklonil se k socialismu a prosté dělnické duši. To znamenalo také návštěvu Ruska a bojování v zákopech. Potkává dělnici Alexandru, které říkal Šura, a ta jej okouzlí natolik, že si ji bere za druhou ženu. A to i přesto, že v Čechách úředně už jednu manželku má!

Válka a alkohol se na něm podepsaly nevratně. A tak jednoho dne, není mu ještě ani 40 let, končí život literárního génia na selhání srdce. Zbyly po něm dvě ženy, syn, dluhy a slavný Švejk, který byl přeložen do mnoha cizích jazyků.

Fotogalerie
6 fotografií