V dnešním pojetí převizualizované kultury by malý a prostorově výrazný básník asi neobstál. Rozhodně by nepatřil do partičky trendy potetovaných hipstrů, kteří vystavují svaly na Instagramu a sbírají desetitisíce lajků za každou fotku. Jeho profilovku na Tindru byste nejspíš rychle odsvajpovali doleva. Ale Nezval měl navzdory svému rozložitému zjevu tak silné charisma, že se za ním táhla půlka Prahy. Milenky jej lovily po nocích v kavárnách Metro či Union.

Náš bohém se nějak netajil tím, že je děvkař. Doma měl sice svou Fáfinku, co mu aférky se skřípějícími zuby trpěla, ale bez jejího bedlivého dohledu se stával nočním vlkem brázdícím hospody, stranické schůze a postele paniček. Nejednou se opilý dostal do rvačky, nejednou okouzlil tu postarší umělkyni, tu mladou herečku. Nezval byl živel.

Nepovažovali byste jej za rodinný typ, přesto celý život prožil po boku jedné manželky. Jejich svazek však byl bez dětí. Nezval se oficiálně přiznal k nemanželskému synu Robertovi, jehož měl s tanečnicí Olgou Jungovou, který však bohužel v 17 letech spáchal skokem z okna sebevraždu. Šušká se, že neoficiálně měl i jiné potomky, bezpečný sex se v jeho době totiž tolik neřešil, ale Nezval drby veřejně nikdy nepotvrdil. Určitě se však nezdráhal platit alimenty – na rozdíl od jiných králů Prahy.

Nedá se spočítat, s kým vším Nezval vlastně spal. Mezi jeho milenky patřily Lilly Hodáčová, Nina Nikolajevová nebo bulharská básnířka Dora Gabe. Ale ty byly jen jehlami v kupce sena. Když se ho prý jednou na mravnostní prověrce v Klubu čs. spisovatelů ptali, proč podvádí svou drahou manželku, lakonicky zařval, že prostě rád m**á!

Nezval by si s ženskými nedal pokoj ani na smrtelné posteli. Maršíček ve svém Necenzurovaném slovníku vzpomíná, jak si jej s partou dalších básníků povolal k loži pár měsíců před smrtí a museli mu slavnostně slíbit, že budou hrdě dál šířit jeho odkaz, až tady nebude, a že budou souložit jako o život.

To byl celý Nezval. Více než o literární stopu mu šlo o tu tělesnou. Ale nejspíš správně tušil, že jeho díla žádné šiřitele potřebovat nebudou, že si reklamu udělají sama.

Fotogalerie
7 fotografií