Herec se alkoholu nikdy nevyhýbal a spíše se zdálo, že je zvyklý pitím řešit všechny své problémy. Když onemocněl rakovinou hrtanu a v Ústřední vojenské nemocnici čekal na operaci, musel s tím ale na čas přestat. Ve stejné době začal údajně trpět různými panickými záchvaty úzkosti (tzv. ataky).

„Doporučovali jsme okamžitě, že by bylo dobré vyhledat odborníky, protože ataky člověk sám velmi těžko zvládne. Pan Pomeje ale o nějakém psychologovi či psychiatrovi ani nepřemýšlel,“ prozradil pro Aha! zdroj ze špitálu, kde se o Jiřího starali. Téměř každý den tam za ním docházela také jeho manželka Andrea.

Ta je ovšem také přesvědčena o tom, že by se měl její muž léčit. Stejný názor má dokonce i jeho rodina, konkrétně matka a sestra. Jirka o tom ale nechce ani slyšet! „Já jsem ale přesvědčena, že by mu takový pan doktor Nešpor velmi pomohl. Vždyť, kdo jiný si s ním může povídat o jeho problémech a pocitech. Jedině člověk, který o tom něco ví a má s tím velké zkušenosti,“ vysvětluje dýdžejka.

MUDr. Karel Nešpor, kterého svému choti doporučuje, je přitom špičkovým odborníkem v oblasti závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice. Roku 1976 ukončil studium medicíny, o 5 let později složil atestaci z psychiatrie. Jeho motto zní: „Smích, relaxace, střízlivost.“ Je velkým bojovníkem proti alkoholu, všem doporučuje radikální NE! „Abstinuji ze solidarity s pacienty,“ říkává s úsměvem.

Andree zatím moc do smíchu není. Smutně přihlížela tomu, jak po operaci Pomeje znovu sáhl po sklence. Když jednou přišel domů hodně opilý, měla toho dost a rozhodla se s ním rozejít. Jiří se tak nyní z jejich bytu musel odstěhovat. Útočiště přitom hledal opět v hospodě. „Alkohol na chvíli »pomůže«, ale zároveň může dokázat i pravý opak – panickou úzkost prohloubit!“ varují ovšem odborníci. Jejich pomoc ale herec a dabér stále odmítá a nadále má za to, že všechno zvládá sám.

Co jsou panické záchvaty (ataky)?

Patří mezi časté a přitom poměrně závažné poruchy. Hlavní projevem jsou záchvaty výrazné úzkosti, které nejsou spojeny se žádnou konkrétní situací a nelze je předvídat – přicházejí nečekaně. Tím se liší od fobií, u nichž je záchvat vyvolán konkrétním podnětem. Ataka trvá většinou do půl hodiny a vyznačuje se intenzivním strachem o život nebo strachem, že se přihodí něco hrozného. Časté jsou i tělesné příznaky – svírání až bolest na hrudi, třes, problém s dýcháním, nevolnost, závratě. Příznaky připomínají infarkt, není proto divu, že si dotyčný často volá rychlou záchrannou pomoc.

VIDEO: Pomeje po rozchodu s manželkou vyhrožuje: Zastřelím se jako Svoboda a Bróďa!

Video
délka: 00:33
1080p 720p 360p

Pomeje po rozchodu s manželkou vyhrožuje: Zastřelím se jako Svoboda a Bróďa! Blesk TV

 

Fotogalerie
47 fotografií