Pohádka s Karlem Heřmánkem (70) v titulní roli, která byla natočená v roce 1990, si dělá legraci v podstatě sama ze sebe a z filmařského řemesla. Je totiž dějově zasazená do filmových studií na Barrandově, kde vzniká nová pohádka a na exkurzi přichází školní třída vedená učitelkou v podání Uršuly Klukové (76). Mezi žáky je také tehdy jedenáctiletá Klára Jandová (38) alias Maruška, mladší sestra filmového asistenta. Toho hraje právě Šmíd.

Jednalo se přitom teprve o druhou jeho filmovou roli, poprvé před kamerou stanul v roce 1988 ve slovenském snímku Vlakári. Diváci si ho ovšem pamatují zřejmě především jako lékaře Čeňka Dobeška v komedii Zdeňka Trošky (64) Doktor od jezera hrochů z roku 2010, a tak ho možná coby dvacetiletého mladíka nemusí hned poznat.

Už zde měl sice hnědé kudrnaté vlasy, ovšem tehdy ještě sestříhané do typického účesu 90. let – vepředu krátkých a vzadu dlouhých. Podobnou »deku« nosil ostatně i hokejový bůh Jaromír Jágr (45).

Fotogalerie: Pohřeb hvězdy filmu Doktor od jezera…
72 fotografií

Šmíd coby asistent s příznačným jménem Jaromil Pechfógl je v ději věčným smolařem a otloukánkem štábu. Je to právě on, kdo pyká za všechny komplikace během natáčení, a tak se bojí, že přijde o práci. V té době měl i herec obavy týkající se své kariéry. Bál se totiž, že když se otevřeně přizná, že je gay, další nabídky už nepřijdou. Podporu mu dodalo jeho okolí, a dokonce i jeho spolužačka z DAMU Michaela Kuklová (49).

„Když jsem jí to třesoucím se hlasem oznámil, jen suše odpověděla: No a co, Zdeněk Troška taky,“ vzpomínal před lety Jaroslav na její úžasnou reakci. I ta mu nakonec pomohla rozpaky překonat a v roce 1991, jen rok po natáčení »Černokněžníka«, šel s pravdou ven. „Bylo mi 21 let a bylo to v roce 1991, kdy slovo homosexualita znělo jako prašivina, svrab – a ten jsem ostatně o pár let později také měl,“ svěřil se serveru nakluky.cz. herec Švandova divadla, který letos 15. listopadu náhle zemřel.

Kvůli jeho orientaci se spekulovalo, zda neměl AIDS, to ale rodina nakonec vyvrátila. „Je to nesmysl a zcela to odmítáme! Žádné HIV neměl,“ uvedla pro týdeník Sedmička Jaroslavova sestra Jolana. „Jaroušek bohužel zemřel na nejagresivnější formu nádorového onkologického onemocnění plic, se kterým už nešlo nic dělat, a to vše bylo zkombinované se silným zápalem plic,“ dodala s tím, že její bratr až do svého skonu nevěděl, jak je to s ním vážné.

CELÝ VIDEOZÁZNAM: Emotivní pohřeb Jerryho Šmída (†47), filmového doktora od jezera hrochů: Salvy smíchu i pláče!

Video
délka: 42:39.87
Video se připravuje ...

CELÝ ZÁZNAM: Emotivní pohřeb Jerryho Šmída (†47), filmového doktora od jezera hrochů: Salvy smíchu i pláče! Jiří Čada, Jan Jedlička

Také pro jeho přátele, kolegy a známé to byl šok. Není proto divu, že jeho smrt oplakával snad celý český showbyznys. Nejen na oficiálním posledním rozloučení v Třebíči, ale i na tryzně v jeho domovské divadelní scéně a nakonec na zádušní mši.

Fotogalerie
85 fotografií