Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Prokletí Troškových komedií: Kdo všechno již není mezi námi?

/
 • Prokletí Troškových komedií: Kdo všechno již není mezi námi?
  10. prosince 2017 ● 07:30

  Když náhle zemřel Jaroslav Šmíd (†47), hvězda filmu Doktor od jezera hrochů režiséra Zdeňka Trošky (64), mnohé napadlo, kolik herců ze svých populárních komedií už režisér pohřbil. Kdo všechno z cyklů Slunce, seno či Kameňák již zemřel a na co?

 • 1.

  První babička Škopková

  Prvního smrťáka zažil Troška již v době, kdy natáčel slavnou trilogii Slunce, seno. Mezi prvním a druhým dílem totiž zemřela herečka Erna Červená (†84), představitelka legendární »babičky z postele«. Červená bohužel prodělala zlomeninu krčku. I když pilně cvičila a uzdravila se, ale znovu upadla. Znovu už zabojovat nedokázala a z hrůzy, která by ji čekala, ji v roce 1985 ranila mrtvice. Její roli pak převzala Valerie Kaplanová.

  Čiperná stařenka Erna Červená
  Autor: Aha! – Martin Přibyl, Nova, repro Youtube

 • 2.

  Táta Škopek

  V roce 1996 přišla filmová rodina Škopkových i o tatínka, který miloval pivo a trpělivě snášel kritiku manželky v podání Heleny Růžičkové. Herec Stanislav Tříska (†63) zemřel přímo v divadelní šatně ve Zlíně. Po oslavách 35. výročí místní scény tu usedl před zrcadlem, kde se pravidelně líčil. Ráno ho uklízečka našla mrtvého. Tříska se přitom velmi těšil na rok 2000, toho se bohužel již nedožil.

  Stanislav Tříska a Helena Růžičková ve Slunce, seno
  Autor: reprofoto ČT

 • 3.

  Cecilka

  O rok později bohužel z tohoto světa odešla i úžasná představitelka pomocnice pana faráře Cecilky, neherečka Vlastimila Vlková (†89). O jejím úmrtí ale bohužel nejsou přesné informace. Zřejmě na tom ale nebyla zdravotně nejlépe a žila úplně sama v Ženských domovech na pražském Smíchově. Původně se živila jako účetní.

  Trilogie Slunce, seno....
  Autor: Foto: Aha! - ara

 • 4.

  Předseda Rádl

  Již během natáčení Slunce, seno, erotika měl herec Miroslav Zounar (†65) těžké zdravotní problémy. Objevil se proto jen v některých scénách, při nichž musel nejčastěji sedět. Do Itálie s ostatními herci nejel. „Přišla cukrovka, infarkty, umělá srdeční chlopeň. Nebylo to jednoduchý,“ prozradil Blesku syn Martin Zounar (50). Troška ale film sestříhal tak, aby nic nebylo poznat. Nechtěl, aby předseda Rádl v třetím pokračování chyběl.

  „Táta měl ty filmy rád, byl spokojený, že ho s nimi lidé mají spojeného. Byť udělal spoustu krásných filmů, pro lidi byl Rádl. Však si k té postavě sám vymyslel i tu věčnou žvýkačku a kovbojský klobouk,“ říká Zounar mladší. Jeho tatínkovi se stala osudná rakovina, s níž bojoval. Stihl se ještě mihnout před kamerou coby kapelník v pohádce Princezna ze mlejna, ale v březnu 1998 zákeřné chorobě podlehl.

  VIDEO: Martin Zounar o tátovi: Třetí Slunce, seno musel ošidit!

  Video
  délka: 00:41.56
  Video se připravuje ...

  Martin Zounar o tátovi: Třetí Slunce, seno, musel ošidit! Petr Macek, Petr Soukup

  Miroslav Zounar ve Slunce, seno
  Autor: Michal Fairaizl

 • 5.

  Doktor Kája

  Jeden z nápadníků Blaženy ve druhém díle byl i nezapomenutelný doktor Karel Kroupa zvaný Kája, kterého ztvárnil Josef Stárek (†48). Režisér na něj narazil v nočním klubu jako na neherce a obsadil ho. S odstupem času se to ukázalo jako šťastné rozhodnutí.

  Podobně jako nedávno zesnulý Jaroslav Šmíd umřel Stárek v mladém věku. V roce 1998 dostal infarkt a na místě zemřel. Údajně byl na vině i jeho poněkud bouřlivý život.

  519918:full:true:true

 • 6.

  Kelišová

  Jednou z nejvýraznějších postav trilogie byla drbna Kelišová v podání další neherečky Marie Švecové (†83), která odešla v roce 1999. Ve skutečnosti byla sestřenicí další hrající sousedky – paní Marie Pilátové (93) alias staré Konopnice, maminky Venci Konopníka.

  VIDEO: Drbna Kelišová ze Slunce, seno: 25 let od nejasné smrti!

  I v reálu byla velmi svérázná, ale herci na ni vzpomínají s láskou. „Paní Švecová výborně vařila, to si do dneška pamatuju. Zvala nás co chvíli na oběd do svojí chalupy, s celým štábem jsme tam vždycky skvěle poobědvali. Byla opravdu báječná kuchařka,“ vyprávěl Jiří Lábus (67).

  Kelišová
  Autor: Blesk - Michal Fairaizl

 • 7.

  Tlustý Josef

  Rok 1999 se stal posledním i pro herce Jiřího Růžičku (†43), syna Heleny Růžičkové. Zahrál si i v pohádce S čerty nejsou žerty či ve filmu Trhala fialky dynamitem, ale jeho nejslavnější rolí byl zemědělec, kterému málokdo ve filmech řekl jinak než „tlustý Pepa“.

  Ostatně jeho korpulentní postava měla bohužel vliv i na jeho zdravotní stav. Zemřel na celkové selhání organismu. Jeho maminka ho přežila o pět let a celou dobu na něj s láskou vzpomínala.

  Jiří Růžička a Helena Růžičková ve Slunce, seno
  Autor: Foto: abl

 • 8.

  Druhá babička Škopková

  Valerie Kaplanová (†81) v druhém a třetím díle hrála babičku Škopkovou, která zvládla i z postele vynadat celé rodině. Dále si ji také můžeme pamatovat jako Kmotřičku Smrt v pohádce Honza málem králem.

  Televize Nova ji také nechala několikrát moderovat hitparádu Eso místo Terezy Pergnerové (43) a stala se i tváří loterie Tutovka! Přitom v mládí měla o zajímavé role nouzi.

  Celý život žila v Pardubicích a ve zdejší nemocnici také v roce 1999 zemřela na rakovinu, s níž delší dobu zápasila. „Byla to naše pusinka, byla s ní ohromná psina. Nezkazila žádnou legraci a byla k neutahání! My už padali na hubu a ona měla obrovskou výdrž,“ vylíčil ji režisér Troška.

  Valerie Kaplanová
  Autor: archiv Blesku
 • 9.

  Průvodčí Helenka

  Ve Slunce, seno měla sice jen malou roličku, přesto si ji díky hlášce „Nezastavujem, máme zpoždění!“ pamatujeme dodnes. Průvočí Helenku hrála Vlasta Meszarošová (†36). Po natáčení všem kolegům zmizela z očí a nikdo tak nevěděl, že zemřela v tak mladém věku v roce 2002. Údajně měla propadnout drogám, které ji prý zničily. Ovšem to se nikdy nepotvrdilo. Podle přátel podlehla vrozené srdeční vadě.  

  „Nezastavujem, máme zpoždění!“ říkala Helenka i brigádníkovi Šimonu Pláničkovi (P. Kikinčuk).
  Autor: archiv Blesku

 • 10.

  Škopková

  O dva roky později nás navždy opustila také legendární Helena Růžičková (†67). Kromě rážné Škopkové ztvárnila řadu malých a velkých rolí a naposledy si zahrála v Kameňáku 2. Tehdy už se prala s rakovinou a té nakonec po tříletém boji podlehla v plzeňské nemocnici v lednu 2004.

  „Všichni na vlastní oči viděli, že je to s Helenou špatné, že odchází… Byla pohublá, neměla vlasy. Zároveň jsme všichni obdivovali její vůli. Že chce točit,“ popsal Růžičkovou Troška.

  Helena Růžičková
  Autor: Foto isifa, archiv Blesku
   

 • 11.

  Farář Otík


  V říjnu téhož roku odešel do hereckého nebe i Luděk Kopřiva (†80) alias farář Otík. Herec trpěl Parkinsonovou chorobou, k níž se posléze přidal těžký smrtelný zápal plic. Ještě před smrtí si pořídil náhrobek podle svého přání.

  1276222:full:true:true

 • 12.

  Manželka předsedy

  Manželka předsedy Rádla alias Jiřina Jelenská (†64) zemřela 27. března 2007. „Přes dva roky měla obrovské zdravotní potíže. Kvůli těžké cukrovce jí také amputovali nohu, ze které jí později museli uříznout další část,“ vzpomínali na ni přátelé z pardubického divadla, kde působila. Dále hrála v dalších oblastních divadlech a objevila se i v Troškově prvotině Bota jménem Melichar.

  3335076:full:true:true

 • 13.

  Kohnova tchyně

  V roce 2008 se o své první úmrtí přihlásil i Kameňák. Herečka Eva Tauchenová (†79) zde nezapomenutelně hrála tchyni Kohna alias Josefa Laufera (78). Měla problémy se srdcem. Ve skutečnosti prý ale měla úplně jinou náturu než její postava. Laufer ji měl navíc moc rád, a tak jí byl i na pohřbu.

  Herečka Eva Tauchenová hrála v Kameňácích tchyni Leo Kohna.
  Autor: archiv Blesku

 • 14.

  Starý Konopník – Troškův otec

  Velmi tragickým se pro Zdeňka Trošku stal rok 2011. Nejdříve mu zemřel strýček, který se coby komparzista mihl ve Slunce, seno. Ve stejný den přišla i další a horší rána. Troška přišel i o svého milovaného tatínka Václava (†79). Ten se ve slavné trilogii chopil větší role – tatínka Venci Konopníka.

  Smutný režisér tehdy prozradil, že tatínek zemřel doma, jen pár dnů před oslavou kulatých 80. narozenin. „Bylo mu hodně zle. Najednou přestal jíst a přestal brát léky,“ plakal tehdy Zdeněk.

  Starého Konopníka si zahrál režisérův otec Václav Troška.
  Autor: Foto: David Malík, archiv Blesku

 • 15.

  Tajemník

  V únoru 2011 musel Troška ještě na jeden pohřeb. Zemřel totiž i tajemník ze Slunce, sena Pavel Vondruška (†85). Jeho život vyhasl v nemocnici, kde ležel několik týdnů kvůli vážnému úrazu. Muzikant a herec totiž utrpěl závažná poranění hlavy při pádu do orchestřiště ve Stavovském divadle, když tam provázel turisty.

  Vondruška měl po pádu prasklou lebku a krvácel do hlavy. Roztříštěná nadočnicová kost s úlomky prakticky zdevastovala jeho levé oko. Proto se lékaři rozhodli ho do umělého spánku znovu uvést. Dýchaly za něj přístroje. Nějaký čas před smrtí také trpěl Alzheimerovou chorobou.

  807317:full:true:true 

 • 16.

  Otec Šimona Pláničky

  Oleg Reif (†83) si zahrál otce Šimona Pláničky, který ve Slunce, seno a pár facek schytal velkou ránu od Škopkové. Objevil se ale i ve všech třech Troškových Kameňácích coby lord. Kromě herectví se věnoval také režii, a dokonce psal i knihy.

  Ve stáří si dost vytrpěl. Kvůli cukrovce mu museli amputovat obě nohy a posléze přišel o oko. Po těžké nemoci zemřel v říjnu 2011.  „Přestože přišel o oko, nestěžoval si. Dokonce pracoval na nové knize. Cokoliv ho trápilo, neventiloval mezi ostatní. Naopak se spíš snažil pomoct svému okolí,“ zavzpomínal režisér Jiří Krejčík, který s ním také pracoval.

  Reif ve filmu Slunce, seno... s Helenou Růžičkovou
  Autor: Youtube.com

 • 17.

  Řídící Hubičková

  Jiřina Jirásková (†81) měla na kontě řadu krásných rolí. Diváci na ni ale vzpomínají i jako na řídící Hubičkovou, která si při pohledu z okna tak ráda zpívala. Herečka dlouho bojovala s vleklou nemocí a nakonec jí podlehla 7. ledna 2013. Spekulace o tom, že spáchala sebevraždu, byla vyvrácena. Příčinou smrti bylo stáří.

  Režisér Troška ji do prvního dílu trilogie dostal, i když měla tehdy zákaz natáčení. Musel si proto vymyslet lest a původně na oko počítal s Laďkou Kozderkovou. Ta ale podle domluvy s ním na poslední chvíli »onemocněla« a Troška navrhl jako náhradu právě Jiráskovou, protože měla chalupu v Malenicích. Jen od kousek od Hoštic, kde čekal připravený štáb.

   

  Jiřina Jirásková jako řídící Hubičková ve filmu Slunce, seno, erotika
  Autor: archiv

 • 18.

  Babka Poláčková z Kameňáku

  V lednu 2014 zemřela jedna z hvězd Kameňáku, herečka Věra Tichánková (†93). Známe ji jako Černou kroniku i z Ať žijí duchové. Ačkoliv častěji hrála po boku Lubomíra Lipského (†92), ve skutečnosti strávila 66 let po boku manžela Jana Skopečka (92).

  Přestože ve filmu Ať žijí duchové hlasovala „Černá kronika“ pro žampiony, v reálu je Tichánková nenáviděla.
  Autor: Dana Kolářová

 • 19.

  Sexuchtivá babka Kropáčková

  Další zesnulou z řady babiček v Kameňácích byla 2. listopadu 2014 Anna Vejvodová (†88). Ve skutečnosti neherečka a cudná paní, která po smrti manžela už neměla sex. Ovšem v Troškových filmech znásilňovala chlapy jako na běžícím páse.

  K filmu se dostala náhodou, když režiséra potkala a požádala o autogram. On jí nabídl legendární roli a ona ji posléze přijala. Zatímco v prvním a třetím díle zvládla své repliky namluvit sama, v druhém Kameňáku, kde měla největší prostor, ji nadabovala Eva Jiroušková (†83).

  Vejvodová před smrtí žila již několik let v domově důchodců v pražských Dejvicích. I když zemřela na stáří, odchod z tohoto světa si dokázala geniálně »naplánovat«. „V sobotu večer dávali v televizi Kameňák 4, a přesně když skončil, tak zemřela. Uměla si načasovat i smrt, taková ona byla. Možná tím chtěla i lidi pobavit,“ tvrdila totiž tehdy jedna z jejích spolubydlících.

  V Kameňáku si Vejvodová střihla roli sexuchtivé babči, která přepadává mladíky.
  Autor: archiv Blesku

 • 20.

  Konopnice

  Troška do Slunce, sena obsadil i řadu rodaček z Hoštic. Mezi nimi i Marii Pilátovou (†93), které svěřil Konopnici, maminku Venci. Ta ještě dlouho po natáčení sršela energií, ovšem nakonec se jí stala osudnou chřipka (podobně jako nyní Šmídovi). Zradilo ji srdíčko a 20. ledna 2015 zemřela. O pár dní později měla pohřeb.

  VIDEO: Jak se změnily Hoštice po filmování slavné trilogie? To se nemělo stát!

  EMBED_OFF

  Ač byla neherečka, její výkony působily věrohodně.
  Autor: Foto: V. Hradská, Z. Pecák

 • 21.

  Babča Nováková z Kameňáku

  Podobně rtuťovitou postavu hrála pro změnu v Kameňáku Jaroslava Tichá (†85). Coby babička Nováková nadávala manželovi v podání Jana Skopečka, a dokonce ho svázala, aby nemohl jít do hospody. Hrála také například zlodějku v dalším Troškově filmu Bota jménem Melichar.

  Tichá zesnula v dubnu 2015, ovšem o jejím skonu se veřejnost dozvěděla až o pár měsíců později. Troška byl poslední, kdo ji navštívil na smrtelné posteli ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. „Sedli jsme si na chodbu a povídali si. Pamatovala si všechno, co jsme spolu natáčeli. Byla v dobré náladě,“ vyprávěl Blesku. Přinesl jí ovoce, džus a pivo a říkal jí, aby víc jedla. Jenže o tři dny později se dozvěděl, že zemřela na stáří.

  Zemřela herečka z Kameňáku Jaroslava Tichá.
  Autor: Vojta Resler, archiv Blesku

 • 22.

  Děda Poláček

  Další, kdo z Kameňáku odešel do hereckého nebe, byl představitel dědy Poláčka. Filmový a divadelní velikán Lubomír Lipský (†92) zazářil i ve filmech Šest medvědů s Cibulkou, Ať žijí duchové nebo v seriálu Tři chlapi v chalupě. Zemřel 2. října 2015 v nemocnici. Po prodělaném zápalu plic měl velké dýchací potíže. Nakonec ho ale zradilo srdíčko.

  Lubomír Lipský
  Autor: Foto Blesk - Petr Novotný

 • 23.

  Učitelka Jaruš ze Slunce, sena

  Jaroslava Hanušová (†66), která proslula jako Jaruš z Kouzelníka, se objevila ve Slunce, seno, erotika. Její postava vznikla kvůli tomu, že Jiřina Jirásková nechtěla jet do Itálie, a tak byla dopsána právě paní učitelka, která jela místo ní.

  Hanušová byla silná diabetička, nejdříve přišla o jednu nohu a o několik týdnů později lékaři museli amputovat i druhou končetinu. Bojovala statečně dál a zvykla si i na invalidní vozík. „Co na tom, že nemám nohy, já je nepotřebuju ke štěstí,“ říkala Blesku ještě měsíc před smrtí Jaruš.

  Jenže pak přišly komplikace. „V sobotu se mamince udělalo zle a sanitka ji odvezla do nemocnice. Nešlo s tím nic dělat. Maminka byla slaboučká a ono potom stačí cokoliv a organismus s tím třeba už bojovat nedokáže,“ popsala smutně maminčin odchod dcera Klára. Jaroslava Hanušová (†66) tak v únoru 2016 zemřela ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady na selhání organismu.

  Herečka Jaroslava Hanušová
  Autor: Foto: M. Hykl, D. Kundrát
   

 • 24.

  Maminka doktora Káji – Troškova skutečná maminka

  Letos v říjnu přišel oblíbený režisér i o svou milovanou maminku Růženku (†88). Ta si v druhém díle trilogie zahrála malou roli, maminku doktora Káji. Troška byl s jejím odchodem už dlouho smířený, jelikož již déle než rok musela pobývat v léčebně dlouhodobě nemocných ve Volyni. Poslední měsíce už jenom ležela. 

  „Nedá se na to připravit,“ přiznal Zdeněk, který maminku nade vše miloval a i na poslední cestu ji vyprovodil polibkem. Pohřbít ji nechal na hřbitově v Hošticích, jen kousek od svého domu. „Hřbitov je od našeho domu necelých padesát metrů a z našeho okna je vidět zrovna hrob maminčiny rodiny, kde bude pochována,“ popsal.

  Zdeněk Troška s maminkou
  Autor: Martin Přibyl, archiv

 • 25.

  Doktor Čeněk Dobešek od jezera hrochů

  Dlouhý seznam plný smutných událostí se prozatím dovršil úmrtím Jaroslava Šmída (†47), představitele hlavní role ve filmu Doktor od jezera hrochů. Ten z tohoto světa odešel ve středu 15. listopadu 2017. „Jaroušek před dvěma týdny dostal normální chřipku a z ní se vyklubal tak těžký zápal plic, že musel být hospitalizován,“ vysvětlil údajnou příčinu smrti herce Troška.

  Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů
  Autor: profimedia.cz, archiv

  Fotogalerie
  136 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 4

janka69: aké prokletí ??? veď to je život , rodíme sa a umierame , to je normálny proces , herci nie sú žiadna výnimka

(10. 12. 2017 18:12)

jezibababa: Kdybyste si, milí Bleskáči, ověřili údaje, tak byste zjistili - stejně jako jsem zjistila já - že paní Vlastimila Vlková zemřela v roce 2002 v Domově pro seniory v pražských Ďáblicích. Bylo jí úctyhodných 94 let.

(10. 12. 2017 17:34)

cestujici cestovatel:  Všech herců i neherců, kteří nás bavili svými rolemi je velká škoda. R. I. P

(10. 12. 2017 08:14)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy