Čachrům s obsazením museli filmaři pár věcí přizpůsobit. Například barvu vlasů Šafránkové. „Protože ve scénáři bylo, že princezna bude mít dlouhé tmavé vlasy, musela mít Libuška při natáčení černou paruku,“ odtajnil po letech jeden z pamětníků natáčení.

Jandová tak nakonec místo jedné z hlavních dvojrolí ztvárnila pouze jednu z dcer podkoního. Coby Týna chodí po zámku, prozpěvuje si a laškuje s princem. Ovšem moc prostoru ve filmu nemá a navíc i ona vyfasovala paruku, pro změnu světlou. Málem ji tak ve Třetím princi nepoznal ani její muž, muzikant Zdeněk Merta (66).

Alespoň ale nemusela zažívat taková pekla jako kolegyně, která jí roli vyfoukla. Libušce sice nádherné kostýmy velmi slušely, jenže jí při natáčení v exteriérech byla příšerná zima. V ateliérech pak pro změnu horko. Podobně na tom byli i princové Jiří Bartoška (70) a Pavel Trávníček (67).

VIDEO: Dvojroli princů Jaromíra a Jaroslava si zahrál Pavel Trávníček. Jak vzpomíná na Vánoce svého dětství?

Video
délka: 03:03.97

Vánoce Pavla Trávníčka: O nesplněném vánočním snu! Markéta Reinischová, Lukáš Červený

Druhý jmenovaný si pak zažil ještě mnohem dramatičtější chvilku, když se během honičky na koních natáčené v Adršpašských skalách splašil jeho oř. Herec ho nedokázal ukočírovat a několik desítek kilometrů tak proti své vůli ujížděl na jeho hřbetě. Nakonec se naštěstí zvíře zastavilo.

Dalším tajemstvím pohádky je role malé kejklířky a provazochodkyně, která královně Janě Hlaváčové (79) na začátku poradí, co má učinit, aby se jí narodili dva synové. Zahrála si ji Lucie Zedníčková (49), ale v titulcích je uvedena ještě pod svým rodným příjmením Bártová. V době natáčení jí bylo pouhých čtrnáct let! Ve filmu ji ovšem neuslyšíme, jelikož ji o hlas »připravila« rovněž Libuše Šafránková, která ji v postsynchronech namluvila.

Vánoční pohádky

Fotogalerie
33 fotografií