Troškova maminka byla rok a půl v nemocnici ve Volyni, kde už potřebovala nepřetržitou odbornou péči. Už na jaře byl režisér smířený s tím, že domů se maminka nevrátí.

Růžena Trošková byla kdysi první, kdo četl scénář synova filmového hitů. Maminka je mou velkou kritičkou i přítelkyní. Je inteligentní, hodná, vstřícná a moudrá, taková žena do nepohody. Třeba když jsem s Petrem Markovem napsal Slunce, seno, jahody, tak jsem jí dal tehdy přečíst scénář. Maminka to dočetla, položila brýle na stůl a říká: ‚No, taky jsi tam o nás všechno psát nemusel!‘“ rád vypráví Troška.

Troška do svých filmů ostatně obsadil celou svou rodinu. Maminka Růžena si sice zahrála jen miniroličku maminky pana doktora Kroupy ve Slunce, seno a pár facek, tatínek Václav Troška se však chopil úlohy mnohem větší! Tátu Vency Konopníka si zahrál ve všech třech filmech trilogie Slunce, seno!

Video
délka: 01:18
1080p 720p 480p 360p 240p

Zdeněk Troška o vzniku Slunce, seno Petr Macek, Petr Soukup

Synovy režisérské rozkazy přijímal se stoickým klidem. „Řekne mi, kdy a co budu natáčet, který obraz, a buď v tom jsem, nebo ne. Když mi řekne, ať v úterý přijedu v deset hodin ze zaměstnání, tak já to splním. Ale třeba se na mě dostane až ve čtyři nebo vůbec…“ popisoval Václav Troška natáčení v dobovém dokumentu.

Synových úspěchů si pan Václav užíval až do února 2011, kdy krátce před osmdesátými narozeninami podlehl komplikacím souvisejícím s dlouhou nemocí. „Selhalo mu srdíčko...“ oznámil tehdy médiím zdrcený Troška s tím, že tatínek kvůli cukrovce už dříve přišel o nohu, ale pořád se držel. Jeho zdravotní stav se zhoršil v posledních týdnech, kdy se léčil z chřipky.

Video
délka: 00:49
1080p 720p 480p 360p 240p

Mládí Zdeňka Trošky Petr Macek, Petr Soukup

Fotogalerie
6 fotografií