Smutnou zprávu přineslo nakladatelství Paseka, které vydávalo Šabachovy knihy. „Petr zemřel doma, jak si přál. Na jeho přání bude rozloučení bez obřadu, jen v rodině,“ svěřil se mluvčí nakladatelství Lukáš Růžička, kterého o smrti spisovatele, jenž prohrál boj s těžkou nemocí, informoval jeho syn Jan Šabach.

Petr byl autorem řady oblíbených knih, které byly úspěšně zfilmovány. Knihy na plátně V devadesátých letech se spojil s režisérem Janem Hřebejkem (50) a na plátno tak byla přenesena jeho novela Šakalí léta, podle knihy Hovno hoří vnikl snímek Pelíšky. Zpracován byl podle Šabachovy literární předlohy i film Pupendo nebo komedie U mě dobrý.

„Skutečně nejvíc si ho vybavuji jako vypravěče. Měl jsem rád jeho humor, který byl stejný, jako lidé znají z jeho knih, řekl o něm režisér Hřebejk. Naposledy Ondřej Trojan (57) na motivy Šabachovy stejnojmenné povídky natočil film Občanský průkaz.

Šabach byl autorem mnoha humoristických románů a povídek, kde většinou s nadsázkou vzpomínal na léta totality. Oblíbený učitel do pádu komunistického režimu vystřídal několik zaměstnání včetně nočního hlídače. Svoje zkušenosti předával svým studentům během hodin tvůrčího psaní na bývalé Literární akademii Josefa Škvoreckého, kde vyučoval donedávna.

„Byl otevřený všem žánrům. Bylo mu jedno, jestli jeho studenti psali básničky nebo příběhy ze života, vycházel vstříc každému a byl ochotný poradit se vším,“ svěřila se jedna z jeho studentek.

Video
délka: 01:38.91

Jak to bylo před Pelíšky? Hřebejk natočil hned tři filmy! Je tu i Kodetův cholerik! CinemArt