Narodil se v Přerově, v moravském sklípku byste ho na penzi ale hledali marně. Populární herec a dětmi milovaný děda Lubin z Kouzelné školky žije ve středočeském Kamberku. „Měl jsem ženu, která pocházela z Louňovic pod Blaníkem. Nedaleko tu postavili chatu, ale mně se v ní moc nelíbilo, páč jsme tam měli být celá rodina, manželčina sestra a tak. Tak jsem hledal, jestli by nebyla v okolí nějaká usedlost,“ vzpomíná Kostelka.

Statek, ve kterém žije, našel v příšerném stavu, ale hned si ho zamiloval – i proto, že je posazený na břehu řeky Blanice. „Můj brácha byl stavbyvedoucí a věděl, co dělat. Původně se to prodávalo za osm tisíc a k tomu ještě deset hektarů polí a lesa. Ale jak mě majitel uviděl, tak cenu nasadil na pětadvacet tisíc. Říkal jsem si v duchu, že ten syčák poznal, že jsem z televize,“ směje se Kostelka, jehož ke koupi přesvědčil právě bratr.

A šťastný tu je herec už pětačtyřicet let. „Ale vlastním to ještě o dva roky déle, chvíli trvalo, než se začalo. Brácha byl prima chlap, ale velmi tvrdý pracant. Takže jsme to všechno udělali, každá cihla, každý trám, který tu je, mi prošel rukama,“ říká Kostelka.

Kostelka alias děda Lubin z Kouzelné školy: Přišel jsem o jedno oko!

Video
délka: 01:04.92
Video se připravuje ...

Kostelka alias děda Lubin z Kouzelné školy: Přišel jsem o jedno oko! Petr Macek, Jan Jedlička

Jeho nejoblíbenější místností je takzvaná konírna. „Kdepak, je úplně obyčejná, to byste mě naštvali,“ okřikne herec naoko každého, kdo se rozplývá nad útulným prostorem plným knížek, jemuž dominují velké obrazy Kostelky a jeho nejlepšího kamaráda Vladimíra Menšíka (†58). „Nakreslil ho jeden malíř podle fotografie. Tak tady spolu visíme, můj šoumen a já,“ usmívá se Kostelka.

Lubomír Kostelka na prahu devadesátky: Překonal obří zdravotní potíže! Jaké?

Video
délka: 01:23.35
Video se připravuje ...

Lubomír Kostelka na prahu 90tky: Překonal obří zdravotní potíže! Jaké? Petr Macek, Jan Jedlička

Fotogalerie
21 fotografií