Náklady byly neomezené, na programu se pracovalo téměř celý rok a sledovanost byla fenomenální. Jenže... Vladimír Menšík měl už tehdy zdravotní problémy. První Silvestr v roce 1977 zvládl, chodil hrát z publika, jak velel scénář. Při druhém měl v zákulisí židličku a lékařku s injekcemi, bez nichž nemohl jako těžký astmatik mluvit. Třetí Silvestr proležel pauzy mezi svými výstupy na lůžku, na kapačkách, a na dvoře Kavčích hor čekala sanitka, kdyby se něco stalo.

Po třech úspěšných večerech přišel konec a další Silvestry už Menšík v Československé televizi nikdy nemoderoval a dostával prostor už jen na krátké vypravěčské vstupy. Proč? Historii televizních oslav Silvestra před rokem 1989 se věnovalo jedno z vydání magazínu Retro České televize. Legendární scenárista zábavy Gustav Oplustil (90) v nich zavzpomínal právě na Menšíkovy Silvestry před hledištěm plným herců.

„Mysleli jsme, že jsme tím našli cestu a že je všechno jasný. Velké auditorium, tam budou sedět herci, kteří se umějí bavit a zároveň budou účinkovat, a tím je to vyřešené. Poprvé to bylo skvělé, podruhé dejme tomu a potřetí nás s tím už poslali do lesa,“ přiznal Oplustil, že po třetím Menšíkově Silvestru už vedení televize dál pokračovat nechtělo. Prý se takové věci nedají opakovat donekonečna.

Tajemstvím není ani to, že se Menšík znelíbil tehdejšímu řediteli Československé televize. „Protože tam byl ředitel Jan Zelenka, dostával Vladimír méně práce nebo nedůstojné role. V posledních letech před svou smrtí v roce 1988 se živil hlavně vlastním zájezdovým pořadem,“ prozradila Menšíkova manželka Olga v jednom dokumentu.

Fotogalerie
19 fotografií