Poprvé vystoupil Jožka Černý na veřejnosti ve čtyřech letech, kdy zpíval prezidentu Edvardu Benešovi, který se vracel z exilu. V šesti pak vyhrál festival ve Strážnici. První oficiální singl vydal jako osmnáctiletý. V životě dělal ledacos, vedle toho pořád zpíval. Živila jej profese řemeslníka, mechanika šicích strojů, uměleckého kováře i automechanika.

Zpíval s Břeclavanem, Podlužanem, brněnským BROLNem, Moravankou a s cimbálovou kapelou Petra Olivy. S lidovou písničkou projel všechny světové kontinenty. Dostal několik zlatých desek a rovněž desku platinovou.

Umělecký i posluchačský svět překvapil Černý v roce 2005 albem s klasickými áriemi nazvaným S árií mládnout smíš. O rok dříve neúspěšně kandidoval do Senátu jako nestraník za ČSSD na Hodonínsku. V současné době mu největší radost dělá jeho rodina.

"Kdybych neviděl dcery a vnoučata, byl bych z toho nemocný. Proto bych si přál hlavně zdraví pro všechny kolem sebe, protože bych se nerad ve svém věku díval na to, jak o hodně mladší lidé zbytečně ztrácejí životy," uvedl zpěvák. Prozradil ale i dosud tajné přání. "Je to natočit swingovou desku, která by měla název Jen pro zvané. Je to takový můj sen, tak na toho musím někoho přemluvit," řekl Černý.

Video
délka: 01:16.08
Video se připravuje ...

Viděl mě podruhé a řekl: Stejně si tě vezmu, vzpomíná manželka Jožky Černého Česká televize - GEN

Tři čtvrtě století života hodnotí pozitivně, přestože si vysoký věk nechce připomínat. "Nikdy bych nečekal, že bych to všechno v životě mohl zvládnout a že ještě v 75 letech mám zakázky na zpívání. Zároveň si ale umím udělat čas na jízdu na kole nebo na zahrádku a někdy na ni pomalu i zapomenu, že mám jít zpívat a stát se ze zahradníka zpěvákem," přiznal.

Připomeňte si také královnu folklóru Jarmilu Šulákovou:

Video
délka: 01:22.27
Video se připravuje ...

Jarmila Šuláková(†87) si zazpívala naposledy před kamerou Blesku! Dva měsíce před smrtí! Petr Soukup, David Turek

Fotogalerie
14 fotografií