Čtvrt století trvalo Miroslavu Donutilovi s Luďkem Munzarem, než zakopali válečnou sekyru. Jejich spor začal v roce 1990, kdy se šéfem činohry Národního divadla stal Ivan Rajmont. Ten na scénu přijal mladou generaci herců, které stáhl z mimopražských divadel. A mezi nimi přivedl také Donutila z Brna.

S tím ale stávající členové Luděk Munzar s manželkou Janou Hlaváčovou zásadně nesouhlasili. „Tehdy mě navštívili a jako ministra kultury mě přímo zapřísáhli, abych proces vrůstání sklepního divadla, které tenkrát hrál pan Donutil, do Národního divadla nedopustil, abych ho zastavil,“ přiznal v cyklu Neobyčejné životy bývalý politik Milan Uhde.

Už bylo ale po revoluci a Uhde tak nechal rozhodnutí čistě na Rajmontovi. Pro Donutila byly začátky v divadle dost nepříjemné. „Slyšet o sobě pochybnosti od tak velkých umělců, to může s člověkem a jeho sebevědomím zatraceně zahýbat,“ dodal Uhde.

Herec na své začátky pochopitelně nerad vzpomíná, i když dnes jednání Munzara s Hlaváčovou chápe. Před dvěma lety si dokonce všechno vyříkali a usmířili se. „S panem Munzarem jsme si sedli ke stolku, dali si kávu. Všechno jsme si vypovídali, došlo ke krásnému porozumění a mávnutí rukou. Už to nechme být,“ řekl pro Český rozhlas Donutil s tím, že pochopil, že tehdejší generace toužila dělat divadlo dál a nechtěla, aby je mladá generace nějak narušovala. Nakonec to dopadlo tak, že Munzar s manželkou z ND odešli a Donutil se stal hvězdou a léta exceloval s inscenací Sluha dvou pánů.

Derniéra představení Sluha dvou pánů na videu zde.

Video
délka: 02:45
1080p 720p 480p 360p 240p

Poplach v Trumpově mrakodrapu. A Donutil „dosloužil“ v Národním divadle. Lukáš Červený, redakce Blesk

Fotogalerie
28 fotografií