Vědci z prestižní kliniky Kite Pharma v kalifornské Santa Monice zveřejnili výsledky pokusů na pacientech s rakovinou v posledním stadiu, u nichž už neviděli jiné východisko. A úspěšnost léčby nazvané CAR-T je jedním slovem fantastická! Šlo o pacienty s různým druhem tzv. Non-Hodgkinova lymfomu, což je nemoc, která předloni napadla i nejslavnějšího českého zpěváka.

Princip léčby je na první pohled prostý: vědci přefiltrují pacientovu krev, čímž z ní oddělí specifické bílé krvinky – tzv. T-lymfocyty. Ty poté geneticky upraví v laboratoři tak, aby dokázaly rozpoznat a zničit rakovinné buňky, a vpraví je zpět do pacientova těla.

K pokusům svolila stovka nemocných, kteří už jinou naději na vyléčení neměli. A výsledky jsou přímo úžasné! Většina lidí, kteří by před sebou jinak měli nejvýše šest měsíců života, je i devět měsíců po zahájení terapie stále naživu! A co víc, třetina z nich má šanci na úplné vyléčení! Tak zásadní zásah do imunitního systému člověka ovšem samozřejmě není bez rizika.

U pacientů se objevila celá řada vedlejších účinků, a dva z nich dokonce zemřeli nikoli na rakovinu, ale v důsledku léčby! Jejich imunitní systém se zkrátka »přehřál« a neunesl zátěž. Testy tedy musejí pokračovat, už nyní ale o úspěchu experimentu píší největší listy, weby a agentury světa!

Je Gott vyléčený?

Po posledním zdravotním kolapsu Karla Gotta z letošního února vyvstala řadě jeho kolegů, kamarádů a fanoušků otázka, jestli se mu rakovina nevrátila. Znovu u něj totiž došlo k neprůchodnosti střev, jako na podzim roku 2015, kdy mu při odstraňování problémů rakovinu objevili. „Vše se stalo z důvodu srůstů po předešlé operaci,“ tvrdil zpěvák. Co když je ale vše jinak?

Svědectví zachráněného

„Chemoterapie přestala zabírat, přemýšlel jsem, jak řeknu ženě, mámě a dětem, že umírám. Tohle byla poslední naděje a oni mi vážně dokázali zachránit život! Všudypřítomné nádory se za několik měsíců rozpustily jako kostky ledu!“ řekl D. Padilla (43).

Fotogalerie
49 fotografií