„Neumírám, nemám rakovinu, jsem v pořádku. Namlouvám, dabuji… Už normálně pracuji,“ řekl Dvořák Blesku. Své onemocnění (spekulovalo se o potížích s jícnem) ale nechtěl více specifikovat.

„Rozumím, že se ptáte, ale je to má soukromá záležitost. Ale jsem v pořádku,“ dodal herec, který už také chodí do společnosti. V týdnu se objevil na tiskové konferenci k novému filmu Anděl Páně 2.

V závěru týdne se pak Dvořák proměnil ve Františka Josefa I. (†86), od jehož úmrtí právě dnes uplynulo 100 let. Nabídla mu to společnost České dukáty, která v souvislosti s výročím vydala pamětní medaile. Dvořákovy fotografie budou tak součástí chystané knihy Na paměť králů.

Kdo byl František Josef I.?

»Starej Procházka«, jak mu Češi říkali, se do historie zapsal jako nejdéle vládnoucí panovník. Na rakousko-uherském trůnu seděl dlouhých 68 let. Zemřel 21. listopadu 1916, tedy přesně před 100 lety.

V listopadu 1916 císaři diagnostikovali zápal plic. Odpoledne 21. listopadu mu horečka stoupla na 39,5 stupně, císař přesto seděl za psacím stolem. Lékaři ho prosili, aby se odebral na lože, on ale odpověděl: „Mám ještě moc práce.“

Když jej pak konečně dostali do železné postele a zeptali se ho na další rozkazy, řekl: „Zítra ráno v půl čtvrté!“ O něco později chtěl napít. V půl deváté večer byl povolán farář, aby udělil císaři poslední pomazání. Pět minut po deváté doktor konstatoval smrt.

 

Fotogalerie
36 fotografií